W przypadku osób z ograniczeniami ruchowymi niezmiernie ważne jest odpowiednie urządzenie łazienki. Nie powinna ona stwarzać dodatkowych barier, a w momencie, gdy odpowiednio wszystko zaplanujemy, to ułatwi codzienną higienę. Dlatego właśnie warto się zastanowić, w jaki sposób należy urządzić tego typu pomieszczenie.
Jak planować urządzenie łazienki?
Planowanie należy zacząć od przyjrzenia się wszelkim barierom architektonicznym. Z pewnością znajdziemy elementy, które utrudniają przemieszczanie się czy swobodne wykonywanie określonych ruchów. Postarajmy się odnaleźć wszelkie takie miejsca, w których osoba niepełnosprawna może mieć trudności. Gdy już wszystko przeanalizujemy, to zastanówmy się, nad najważniejszymi elementami łazienki. Generalnie takie pomieszczenie musi być nie tylko funkcjonalne, ale również wygodne oraz bezpieczne. Ta ostatnia kwestia jest szczególnie istotna. Dlatego właśnie urządzając łazienkę dla osób niepełnosprawnych, musimy koniecznie przemyśleć parę podstawowych elementów tego wnętrza. Zaplanujmy między innymi rozmieszczenie sprzętów tak, aby ułatwiały one poruszanie się również osobie z balkonikiem czy na wózku inwalidzkim. Z pewnością istotna będzie tutaj szerokość drzwi.
W dalszej kolejności zastanówmy się nad wysokością poszczególnych elementów. Mowa jest tutaj między innymi o umywalce, brodziku czy sedesie. Muszą się one znajdować na takim poziomie, aby osoba korzystając z nich, miała możliwość komfortowego użytkowania.
Wanna czy prysznic?
Jedną z ważniejszych kwestii, które musimy podjąć podczas aranżacji łazienki jest decyzja o wannie lub prysznicu. W przypadku osób niepełnosprawnych lepiej zamiast kabiny prysznicowej wydzielić odpowiedniego rozmiaru miejsce na podłodze. Znacznie łatwiej wtedy skorzystać z wszelkich funkcjonalności bez obawy o potknięcie czy jakiś nieszczęśliwy wypadek. Przestrzeń takiego natrysku można dodatkowo zasłonić parawanem, aby uzyskać odrobinę intymności.
Wanna w wielu przypadkach nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż korzystanie z niej może być znacznie utrudniono, jednak w wielu przypadkach pozwala ona na terapeutyczne kąpiele. Pamiętajmy więc, że należy pozostawić swobodny dostęp do niej na całej długości. Na wannie warto także zamontować specjalną deskę, na której to można. Przydatne są również barierki, które pozwalają bezpiecznie się podnieść.
Aranżując łazienkę dla osoby niepełnosprawnej pamiętajmy więc przede wszystkim o tym, aby pozostawić wolną przestrzeń, pozwalającą na swobodne ruchy, a równocześnie zamontować w różnych miejscach barierki, umożliwiające wsparcie się na nich.