Sypialnia małżeńska coraz rzadziej występuje jako pojedyncze pomieszczenie. Współczesne aranżacje wnętrz często proponują nowoczesne rozwiązanie, jakim jest master bedroom, czyli połączenie sypialni z łazienką lub/i z garderobą. Na Zachodzie master bedroom jest bardzo popularny, u nas do niedawna kojarzony był z luksusem. Obecnie łazienka połączona z sypialnią staje się standardem i coraz mniej zaskakuje. Jakie są zalety takiego rozwiązania architektonicznego i jakie wymogi musi spełniać funkcjonalny master bedroom?
Wygodny duet – sypialnia z łazienką
W nowych domach bardzo popularne w ostatnim czasie staje się projektowanie kompleksu pomieszczeń, np. sypialni z łazienką, sypialni z garderobą, łazienki z siłownią itp. Master bedroom to połączenie sypialni z łazienką. Małżeńska sypialnia coraz rzadziej występuje jako pojedyncze pomieszczenie. Obecnie modne jest łączenie sypialni z łazienką. Łazienka połączona z sypialnią jest przeznaczona wyłącznie dla wybranych użytkowników, np. dla małżonków, toteż gwarantuje pełną prywatność i poczucie intymności. Połączenie łazienki z sypialnią poszerza zakres funkcji spełnianych przez te pomieszczenia. Ułatwiona jest poranna i wieczorna toaleta, ponieważ nie trzeba już korzystać ze wspólnej rodzinnej łazienki i czekać w kolejce za innymi domownikami.
Bez stresu i nerwów można zrobić makijaż do pracy, wziąć prysznic po intymnym zbliżeniu czy skorzystać z toalety nocą bez krzątania się po domu i budzenia innych. Przy projektowaniu łazienki w połączeniu z sypialnią trzeba pamiętać o dobrej wentylacji. Okno w pokoju powinno być często otwierane albo wyposażone w funkcję rozszczelnienia lub nawiewniki. Sypialniane drzwi powinny mieć podcięcie lub dziurki u dołu. W pokoju należy uwzględnić wentylację grawitacyjną zakończoną kratką wywiewną, by zredukować ryzyko rozprzestrzeniania się nieprzyjemnych zapachów czy rozwoju pleśni z powodu wilgoci.
Łazienka połączona z sypialnią, oddzielona od reszty domu, ma wiele zalet. Jest osobistym miejscem relaksu i pielęgnacji ciała. Można w niej delektować się kąpielą w samotności, gdy pozostali domownicy już dawno smacznie śpią. Ponadto, łazienka tuż obok sypialni skraca drogę do łóżka. Z master bedroom można korzystać we dwoje, np. wspólnie brać kąpiel, myć zęby czy ucinać sobie wieczorne pogawędki, gdy jedno z małżonków wyleguje się w wannie. Prywatna małżeńska łazienka to duży komfort, który wcale nie musi dużo kosztować.
Sposoby aranżacji master bedroom
Master bedroom jest pomysłem, który sprawdza się nie tylko w domach, ale i w dużych mieszkaniach w bloku. Połączenie łazienki z sypialnią może być realizowane na różne sposoby, w zależności od układu pomieszczeń i gustów lokatorów. Łazienka może sąsiadować z sypialnią i być z nią bezpośrednio połączona wspólnymi drzwiami lub za pośrednictwem garderoby. Łazienka znajdująca się bezpośrednio przy sypialni jest osobna i nikt z zewnątrz nie może do niej wejść, ponieważ nie ma integracji z holem czy z korytarzem. W łazience z sypialnią często stosowane są drzwi przesuwne, które jeszcze bardziej zaznaczają scalenie pomieszczeń.
Drzwi przesuwne mniej izolują od siebie wnętrza i zabierają mniej miejsca na otwieranie. Drzwi przesuwne łączące prywatną małżeńską sypialnię z łazienką są najczęściej mocno przeszklone albo w całości wykonane ze szkła – zazwyczaj matowego – przez które widać zarysy sprzętów, osób. Łazienkę od sypialni można też oddzielić dyskretnie stylowym parawanem lub po prostu umieścić „za rogiem” w przypadku układu pomieszczeń w kształcie litery L. Bardzo innowacyjnym i oryginalnym sposobem aranżacji master bedroom jest całkowite połączenie ze sobą łazienki i sypialni. Między dwoma pomieszczeniami nie ma żadnej, nawet najmniejszej ścianki działowej, murku czy innego przepierzenia. W centrum sypialni ustawiona zatem może być wolnostojąca wanna, z której małżonkowie oglądają ulubiony film. Taka aranżacja wydaje się dziwnym i kontrowersyjnym rozwiązaniem, ale jest jednak coraz częściej brana pod uwagę przy projektach domów. W pomieszczeniu stanowiącym zupełne scalenie łazienki z sypialnią trzeba liczyć się z koniecznością sprawnego działania wentylacji, wspomagania jej wentylatorem higrosterowalnym i dbałością o utrzymanie czystości.