Jaką baterię wybrać do łazienki? Montowaną na ścianie czy na wannie? O prostej formie czy stylizowaną? Samą baterię wannową czy z rączką natryskową? Teraz mamy naprawdę duży wybór i niejednokrotnie trudno nam się zdecydować. Czym różnią się baterie naścienne, nawannowe od podtynkowych? Który rodzaj baterii jest najbardziej funkcjonalny?
Baterie naścienne
Podłączenia do rur z ciepłą i zimną wodą znajdują się w ścianie nad wanną – do ich zamaskowania służą rozety. Kupując baterię, zwróćmy uwagę na długość wylewki – powinna być taka, aby woda spływała bezpośrednio do wnętrza wanny, a nie po jej ściance. Bateria zazwyczaj ma podłączenie do węża z rączką natryskową (jest w komplecie z baterią albo trzeba go dokupić) oraz przełącznik kierujący wodę do wylewki lub do rączki. Wygodny jest przełącznik ciśnieniowy, który sprawia, że gdy odkręcimy kran, woda zawsze wypływa najpierw z wylewki. Zapobiega to przypadkowemu zalaniu łazienki, jeśli rączka natrysku jest np. skierowana na zewnątrz.
Baterie nawannowe
Montuje się je w otworach wykonanych na brzegu wanny lub w blacie-półce obok niej. Podłączenia do rur z ciepłą i zimną wodą są niewidoczne – znajdują się pod obrzeżem wanny. Dlatego trzeba pamiętać o pozostawieniu otworu rewizyjnego w jej obudowie, by mieć do nich dostęp w razie awarii. W otworach montuje się: uchwyt (lub dwa pokrętła), wylewkę, przełącznik wylewka-natrysk (jeśli został zaprojektowany jako osobny element) oraz wąż z rączką natryskową (o ile jest w zestawie). To baterie zazwyczaj trzy-, cztero- lub pięciootworowe; do rzadkości należą jednootworowe, tzw. sztorcowe, przypominające baterie umywalkowe.
Baterie podtynkowe
W skład takiej baterii wchodzą dwa elementy: podtynkowy i natynkowy. Pierwszy montuje się w zagłębieniu wykutym w ścianie, do którego trzeba doprowadzić rury z ciepłą i zimną wodą. Drugi służy do maskowania podłączenia – to ozdobna płytka, z uchwytem do regulacji strumienia i temperatury wody oraz z przełącznikiem wylewka-natrysk. Zazwyczaj osobno kupuje się wylewkę i wąż z rączką natryskową montowaną wysoko na ścianie lub w suficie nad wanną. Cena zestawu może wówczas wzrosnąć kilkakrotnie.