Baterie dobiera się do konkretnych przyborów sanitarnych: zlewów, umywalek, kabin prysznicowych, wanien i bidetów. Różnią się sposobem montażu, otwierania i zamykania przepływu wody oraz regulacji temperatury wody. Wyróżnia się wiele rodzajów baterii, m.in. umywalkowe, prysznicowe, wannowo-prysznicowe, ścienne czy stojące.
Rodzaje baterii łazienkowych
-
Ścienne i stojące – wśród tych pierwszych najpopularniejsze są baterie natynkowe, podłączane do przewodów zimnej i ciepłej wody za pomocą złączek mimośrodowych chowanych pod rozetkami. Mniej znane, ale za to nowocześniejsze są baterie podtynkowe. Charakterystyczne jest dla nich to, że widać tylko wylewkę i uchwyty do odkręcania wody, a wszystkie podłączenia i korpus baterii ukryte są w ścianie. Z kolei baterie stojące montuje się w przeznaczonych do tego otworach wykonanych w przyborach sanitarnych (w tym ceramicznych – fabrycznie, w stalowych i z konglomeratów – samodzielnie) lub w ich obudowie. Jeśli tych otworów brak, można je wykonać w blacie lub obudowie danego przyboru.
-
Jedno- i dwuuchwytowe – pierwsze mają wbudowany mieszacz, w którym woda zimna miesza się z ciepłą, w drugich trzeba sobie nastawić odpowiednią temperaturę, kręcąc obydwoma pokrętłami. Obydwa rodzaje są dostępne zarówno w wersji na-, jak i podtynkowej.
- Termostatyczne – umożliwiają ustawienie stałej temperatury wody z dokładnością do 1 stopnia Celsjusza. Woda o takiej temperaturze będzie płynąć zaraz po odkręceniu kranu, niezależnie od zmian temperatury i ciśnienia wody zasilającej baterię.
- Bezdotykowe – woda wpływa po podsunięciu rąk lub naczyń (jeśli jest to bateria zlewozmywakowa) pod wylewkę, bez dotykania baterii rękami. Wymagają zasilania baterią 6, 9 lub 12 V albo transformatorem podłączonym do napięcia 230V. Natężenie i temperaturę strumienia zwykle ustawia się podczas montażu baterii.
-
Baterie specjalne – między innymi: wolnostojące – przystosowane do montażu przy wannach wolnostojących; z wypływem w przelewie wanny – wypływająca z nich woda nalewa się cichym strumieniem; z wyciąganą wylewką – stosowana tylko w bateriach stojących, praktyczne przede wszystkim w kuchniach; z dwiema wylewkami – i dwoma sposobami uruchamiania strumienia wody: bezdotykowym i tradycyjnym.