Zaletą baterii podtynkowych jest to, że wszystkie podłączenia, zaworki i rury są ukryte w ścianach. Łazienkowe baterie podtynkowe są najczęściej wybierane nad wannę i do kabiny prysznicowej. Niegdyś stanowiły luksus i były uważane za produkty wyższej klasy. Dzisiaj stały się już standardem. Baterie podtynkowe są estetyczne, łatwe w utrzymaniu w czystości i praktyczne.
Zalety baterii podtynkowych
Łazienkowe baterie podtynkowe najczęściej wybierane są nad wannę i do kabiny prysznica, chociaż dostępne są również modele baterii przeznaczone specjalnie nad umywalkę. Atutem baterii podtynkowych jest ich estetyka i ukrycie wszystkich podłączeń oraz rur w ścianie. Baterie podtynkowe składają się z dwóch części – podtynkowej i natynkowej. Elementy części podtynkowej montuje się w ścianie i podłącza do nich rury z ciepłą i zimną wodą. Na umieszczenie elementów podtynkowych w ścianie często trzeba zrobić podkucie. Elementy natynkowe montuje się dopiero po wykończeniu ścian łazienki, np. po ułożeniu płytek czy położeniu wodoodpornej tapety. Po zakończeniu prac widoczna zostaje tylko część natynkowa baterii.
Rozlokowanie i rodzaj takich elementów, jak główka natrysku, słuchawka prysznicowa, wylewka czy dysze do hydromasażu dopasowuje się do miejsca montażu baterii i indywidualnych potrzeb użytkowników. Inny zestaw elementów sprawdzi się nad wanną, a inny – w kabinie prysznicowej. Zestawy baterii do zabudowy podtynkowej mogą być mniej lub bardziej rozbudowane.
Kombinacja elementów
Elementy części podtynkowej i natynkowej zazwyczaj sprzedawane są osobno, ale dopiero razem tworzą całość, czyli komplet baterii podtynkowej. Najlepiej kupować elementy jednego producenta, żeby nie okazało się podczas montażu, że części podtynkowe nie pasują do elementów części natynkowej – nie są ze sobą kompatybilne, nie dają się podłączyć. Niektórzy producenci w części podtynkowej umieszczają nie tylko podłączenia do instalacji wodnej, ale także mieszacz. Część natynkową tworzy wówczas płytka maskująca z uchwytem lub pokrętłami do regulacji strumienia wody. Jeżeli w elemencie podtynkowym są tylko podłączenia instalacji wodnej, a mechanizm do mieszania wody, przełączniki i uchwyty stanowią część natynkową, jest to model baterii uniwersalny – można go montować zarówno nad wanną, jak i w kabinie prysznicowej. Elementy części podtynkowej muszą być szczelne. Obudowa części podtynkowej powinna chronić przed przedostawaniem się wody na ścianę i tłumić szum powstający podczas przepływania wody.