Poza tym, że łazienka powinna być funkcjonalna i przyjazna, to przede wszystkim jednak warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Szczególnie jest to istotne, gdy w domu mieszkają dzieci bądź osoby starsze, mające ograniczoną sprawność ruchową. O czym musimy pamiętać, aby uniknąć niebezpiecznych wypadków?
Jak zapobiec wypadkom w łazience?
Zbyt gorąca woda, poślizgnięcie to jedne z przyczyn wypadków w łazience. Na szczęście można zapobiec nieszczęściom, jakie przytrafiają się w łazience, a wszystko za sprawą właściwej aranżacji i zastosowania specjalnych dodatków oraz właściwych rozwiązań. Jedną z podstawowych kwestii, którymi się musimy zająć jest temperatura wody. Pamiętajmy, że odczuwanie ciepła jest zupełnie inne w przypadku osób dorosłych i dzieci. Dla noworodków przykładowo temperatura powyżej czterdziestu stopni może być niebezpieczna. Dlatego też jeśli chcemy zwiększyć bezpieczeństwo w naszym domu, możemy zainstalować baterie termostatyczne. W ten sposób utrzymamy temperaturę na odpowiednim poziomie i równocześnie ograniczymy też dostęp do gorącej wody. To ważne, aby uniknąć niechcianego poparzenia. Ważne jest też, aby zapobiec poślizgnięciu, dlatego też warto zastosować specjalne maty prysznicowe czy elementy antypoślizgowe do wanny. Istotna jest też podłoga w okolicy kąpielowej. Już na etapie projektu warto pamiętać o tym, aby przy prysznicu czy wannie znajdowały się płytki antypoślizgowe.
Łazienka dostosowana do osób starszych
Jeśli planujemy natomiast łazienkę dla osoby starszej, to szczególną uwagę należy zwrócić na miejsce, gdzie będą się odbywać codzienne zabiegi pielęgnacyjne. W tym przypadku znacznie lepiej sprawdzi się obszerny prysznic zamiast wanny. Warto zainwestować również w specjalne siedzisko, które zapewnia możliwość siedzenia podczas toalety. Zdecydowanie najlepszym wyborem jest prosta kabina prysznicowa, w której to tradycyjny brodzik jest zastąpiony odpływem w posadzce. Pozbędziemy się wtedy niebezpiecznego progu, który może być trudny do przekroczenia przez osoby z ograniczoną sprawnością ruchową. Wyeliminowanie wysokiego progu sprawi więc, że zminimalizujemy ryzyko związane z niebezpieczną utratą równowagi.