Niektórzy nie wyobrażają sobie łazienki bez wanny, inni z kolei wolą wziąć codziennie szybki prysznic i wanna wcale nie jest im do szczęścia potrzebna. Przy projektowaniu i urządzaniu łazienkowego wnętrza trzeba sobie jednak odpowiedzieć na pytanie: co wybrać – wannę czy brodzik? Zazwyczaj wybór ten wynika z potrzeb domowników i wielkości łazienki. Posiadacze dużych łazienek mają ten komfort, że często nie muszą dokonywać wyboru, bo mogą sobie pozwolić zarówno na wannę, jak i kabinę prysznicową. Co brać pod uwagę przy decyzji kupna odpowiedniego sprzętu do strefy kąpielowej?
Modne brodziki
Na początku projektowania i aranżowania łazienki trzeba sobie odpowiedzieć na podstawowe pytania dotyczące możliwości instalacyjnych:
- czy możliwe jest dostosowanie płaskiego brodzika?
- czy grubość stropu i warstw posadzkowych umożliwiają zastosowanie odpowiednich syfonów i odpływów?
- czy możliwe jest uzyskanie odpowiedniego spadku przy zastosowaniu dość popularnej ostatnio deszczownicy?
Standardem lat 90-tych były brodziki głębokie, nawet 25-centymetrowe, montowane na solidnym stelażu z wysoką obudową. Coraz częściej jednak odchodzimy od tego modelu brodzików. Chętniej wybieramy brodziki płytsze, 12-centymetrowe, lub zupełnie płaskie, stawiane na podłodze lub z nią zlicowane. Płaskie brodziki, z reguły prostokątne, mogą mieć nawet 140 cm długości i swobodnie zastąpią miejsce wanny – także w łazience w bloku.
Modne są również rozwiązania aranżacyjne bez brodzika, np. szklana szyba postawiona na płytkach i odpływ liniowy. Te płaskie rozwiązania są estetyczne i bezpieczne w użytkowaniu – dla domowników w każdym wieku. Materiał, z jakiego są wykonane, to najczęściej akryl. Jest to materiał lekki i łatwy w montażu. Poza tym brodzik akrylowy łatwo utrzymać w czystości.
Sprawdzone syfony brodzikowe mają wysoką przepustowość wody i czyści się je od góry. Aby wbudować w podłogę brodzik z syfonem lub odpływ liniowy, potrzeba 6-10 cm w stropie. Wszędzie tam, gdzie można wkuć się z syfonem w podłogę, takie rozwiązanie jest bardzo wygodne.
Stylowe wanny
Część z nas nigdy nie zrezygnuje z wanny i możliwości zażycia długiej, gorącej kąpieli – nawet z pobudek oszczędnościowych czy ekologicznych. Po prostu lubimy leżeć zanurzeni w ciepłej wodzie, a wannę można zamontować zarówno w dużej, jak i małej łazience. Przy zakupie musimy tylko określić jej wymiar i kształt. Do tego warto się skusić na wygodny podgłówek i nowoczesny syfon z funkcją napełniania.
Wanny prostokątne lub częściowo owalne można dowolnie ustawiać – na środku, pod ścianą lub we wnęce. Materiał, z jakiego są wykonane, to akryl. Jest ciepły w dotyku i łatwo go utrzymać w czystości. Wanny narożne asymetryczne to dobry wybór do małych łazienek. Do tego parawan nawannowy odpowiednio dopasowany do wanny i konstrukcji ściany – by połączyć dwa w jednym: możliwość korzystania z wanny i prysznica. Do wanny dobieramy zawsze dobry syfon o odpowiedniej długości. Natomiast nogi stabilizujące wannę są zazwyczaj w komplecie. Wybierając wannę bądź prysznic, warto kierować się komfortem użytkowania, funkcjonalnością, ale także ekonomią. Bierzmy pod uwagę oszczędność wody oraz koszty ścieków.