Kiedy wchodzimy do niektórych łazienek, wydaje się nam, że ktoś przemyślał w nich każdy szczegół. Wyeksponował to, co warte zauważenia, a schował to, co powinno być ukryte przed naszym wzrokiem. Wszelkie stelaże, syfony, zawory, kable, rury są przemyślnie zamaskowane, tak by łazienka była funkcjonalna, wygodna, łatwa do utrzymania w czystości i piękna. Niezależnie od wielkości pomieszczenia, łazienka z wykorzystaniem zestawów podtynkowych sprawia wrażenie uporządkowania i komfortu. Warto wiedzieć, co można ukryć w ścianie albo w stropie i na czym można powiesić łazienkowe sprzęty sanitarne.
Ukryte przed wzrokiem
Czy kiedykolwiek zadaliście sobie pytanie, co kryje się za ścianą waszej łazienki? W jaki sposób urządzenia instalacyjne: syfony, stelaże, zaworki wpływają na jej funkcjonalność i wygodę? Kiedyś te pytania były absurdalne, bo wszystkie elementy były widoczne. Teraz mamy rewolucję – wszystko możemy schować w ścianie. W temacie WC obserwujemy największe zmiany historyczne. Toalety z górno- lub dolnopłukiem powoli odchodzą do lamusa, a zastępują je nowoczesne kompakty. Drugie popularne rozwiązanie to miski wiszące. Sedesowe miski wiszące nadają przestrzeni lekkości, są łatwe w utrzymaniu czystości i bogate w rozwiązania funkcjonalne, np. mocne zawiasy i deskę wolnoopadającą.
Miski wiszące montujemy na stelażu podtynkowym. Standardowy stelaż potrzebuje około 20 cm w ścianie, ale jeśli każdy centymetr odzyskanej powierzchni jest ważny, dobieramy specjalny płytki stelaż o głębokości do 10 cm. Stelaż jest regulowany, można go zamontować w narożniku, zmienić jego wysokość. Ważnym i efektownym gadżetem łazienkowym jest przycisk, jego estetyka, kształt i funkcjonalność. Może być wyposażony w funkcję oszczędności wody i opcję odświeżania.
Dodatkowa ceramika sanitarna
Jeżeli powierzchnia wnętrza pozwala na dodatkową ceramikę, zamontujmy bidet. Najlepiej wybrać produkt z tej samej serii co WC – o spójnym sposobie montażu: wiszący do wiszących, stojący do stojących. Rodzina produktów gwarantuje nam tę samą stylistykę. Bidet wiszący montujemy na stelażu podtynkowym, pamiętając o dobraniu odpowiedniego syfonu, zaworów i baterii bidetowej. Warto dobrać baterię bidetową z tej samej serii co baterię umywalkową.
Umywalkę montujemy bezpiecznie na stelażu podtynkowym. Całość uzupełniamy ciekawym i estetycznym syfonem oraz ładnymi zaworami. Umywalki mogą być w różnych kształtach i rozmiarach – tradycyjne w formie, z półpostumentem lub syfonem, meblowe, np. z miejscem do przechowywania rzeczy, zarówno za lustrem, jak i w szafce.
Umywalki nablatowe o nowoczesnych geometrycznych kształtach wyglądają znakomicie z dodatkami i efektowną baterią umywalkową. Łazienkę zawsze projektujmy z głową. Zestawy podtynkowe to po pierwsze milowy krok w utrzymaniu łazienki w czystości, a po drugie zwiększenie możliwości jej funkcjonalności, układu i wyglądu. Pozornie nieistotne elementy instalacyjne, jak syfony czy zaworki, wpływają nie tylko na bezpieczeństwo, ale i wygląd łazienki. Trzeba pamiętać o dwóch fundamentalnych zasadach. Aby uniknąć problemów instalacyjnych, wykorzystuj zawsze produkty sprawdzonych firm. Przy doborze sprzętów łazienkowych korzystaj zawsze z pomocy profesjonalistów.