Już minęły czasy, gdy planując aranżację łazienki, nie bierzemy pod uwagę drewnianych elementów. Projektanci mają świadomość, że obecnie impregnacja tego materiału jest na wysokim poziomie, w związku z czym można stworzyć ciekawe wnętrze, które równocześnie nie będzie ulegać niszczeniu jakby się mogło wydawać.
Praktyczne porady
Okazuje się, że drewno może świetnie się sprawdzić nawet w tak trudnych warunkach, jakie panują w łazience. Jeśli będzie ono odpowiednio zabezpieczone, to nie zaszkodzi mu wysoka temperatura czy duża wilgotność. Zanim jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto dowiedzieć się o rodzajach drewna, jakie można zastosować oraz sposobach wykorzystania tego materiału w łazience. Do łazienki możemy między innymi użyć drewna egzotycznego, a więc teakowego, iroko. Świetnie sprawdza się także modrzew oraz drewno modyfikowane termicznie. Szukając odpowiedniego drewna musimy zwrócić uwagę na jego właściwości. Najodpowiedniejsze będzie drewno o niskiej kurczliwości. Poza wyżej wymienionymi gatunkami właściwe będzie też drewno merbau, jednak w jego w przypadku musimy mieć świadomość, że w kontakcie z wodą będzie ono wydzielać czerwony pigment. Do łazienki lepiej wybierać mniej twarde drewno, a w szczególności jeśli planujemy drewnianą podłogę. Będzie ono bowiem znacznie przyjemniejsze w dotyku. W łazience jednak drewno nie tylko stosuje się na podłodze. Coraz częściej pojawia się na ścianach czy też w postaci mebli, a nawet bywają drewniane wanny i umywalki. Takie elementy wprowadzają niezwykłą atmosferę do otoczenia.
O trwałości drewna w łazience
Wiadomo, że gdy zdecydujemy się na drewno w łazience, to chcemy, aby wspaniale się prezentowało przez długi czas. Dla zachowania jego trwałości konieczne jest właściwe zabezpieczenie powierzchni. W przypadku łazienkowych posadzek drewnianych niezbędna więc jest impregnacja wszelkimi środkami przygotowanymi na bazie olejów naturalnych. Jedną z propozycji może tutaj być powłoka z oleju z dodatkiem wosku. Umożliwia ona zaimpregnowanie drewna i jednocześnie uszlachetnia jego powierzchnię, która posiada delikatną, błyszczącą warstwę. Pamiętajmy również o tym, że powierzchnie drewniane wymagają regularnego wycierania, aby nie pozostawały wilgotne. Pielęgnacja takiej podłogi powinna być z zastosowaniem specjalnych środków dopasowanych do oleju, którego użyto podczas gruntowania. Co jakiś czas należy też dokonać konserwacji, uzupełniając braki oleju.