Wymarzona łazienka to łazienka, która spełnia zasady ergonomii – mówiąc prościej, jest praktyczna, wygodna i dostosowana do potrzeb użytkowników. W ergonomicznej łazience wszystko ma swoje miejsce, wszystko też jest łatwo dostępne. Nie ma mowy o chaosie przypadkowego rozmieszczenia sprzętów sanitarnych i mebli. Wszystko znajduje się pod ręką, ale wokół pozostaje wiele miejsca na relaks i swobodne poruszanie się. O uroku łazienki nie decyduje wyłącznie pomysłowy wystrój, ale też przemyślana aranżacja, zgodna z zasadami ergonomii.
Ergonomia w łazienkowej praktyce
„Ergonomia w łazience” – to hasło wcale nie musi brzmieć złowieszczo. W urządzaniu każdego łazienkowego wnętrza powinniśmy kierować się nie tyle modą, co właśnie ergonomią. Ergonomiczna łazienka jest bowiem funkcjonalna, wygodna w codziennym użytkowaniu, łatwa do utrzymania w czystości i praktyczna. Taka łazienka sprawdza się przez wiele lat. W ergonomicznej łazience nic nie przeszkadza, nie zaburza harmonii przestrzeni, jest ładnie wkomponowane we wnętrze. Ergonomiczne pomieszczenie odznacza się przemyślanym rozkładem wszystkich elementów (mebli, ceramiki sanitarnej, okien, oświetlenia, dekoracji itp.) i otwartą przestrzenią.
Ergonomiczna łazienka powinna być podzielona umownymi granicami tworzącymi trzy strefy: umywalkową, kąpielową i sanitarną. Ostatnia strefa (z toaletą i ewentualnie bidetem) powinna być odseparowana od pozostałych (np. murkiem czy innym przepierzeniem), by zapewniać intymność, ale jednocześnie powinna tworzyć z nimi spójną całość.
W urządzaniu ergonomicznej łazienki ważna jest nie tylko komfortowa ceramika sanitarna, ale też meble – wyposażone w szuflady i przegródki do przechowywania przyborów toaletowych, kosmetyków i ręczników. Ergonomiczne meble łazienkowe gwarantują porządek i łatwość dostępu do potrzebnych rzeczy. Bardzo praktyczne są szafki podumywalkowe z jedną albo kilkoma szufladami. Po przybory nie trzeba się nadmiernie schylać, a z góry dobrze widać całą zawartość szuflady. Tego typu rozwiązanie zastosowano w meblach KOŁO serii: Domino, Domino XL, Quattro czy Preciosa 2. Serie mebli Ego i Ovum by Antonio Citterio oprócz zamykanej przestrzeni, mają również wolną przestrzeń blatu na odstawianie kosmetyków.
Ergonomia w liczbach
Ergonomia w łazience to przede wszystkim wygodne korzystanie z łazienkowych urządzeń. Wygodę użytkowania zapewnia m.in. wolna przestrzeń pozostawiona przed zamontowanymi sprzętami. Przed wanną należy zostawić wolną powierzchnię o minimalnych wymiarach 70×100 cm. Przed kabiną prysznicową przestrzeń ta powinna wynosić nie mniej niż 80×90 cm. Komfortowe korzystanie z umywalki o szerokości ponad 40 cm gwarantuje powierzchnia o wymiarach 70×100 cm. Przed sedesem należy zostawić prostokątną wolną przestrzeń o wymiarach 80×60 cm, a przed bidetem – 60×100 cm. Wolna przestrzeń podłogi pozostawiona przed poszczególnymi urządzeniami sanitarnymi może na siebie zachodzić, a nawet pokrywać się, dlatego za ergonomiczną nie muszą uchodzić tylko duże łazienki. Najważniejsze, żeby wszystkie elementy wystroju łazienki były wcześniej przemyślane i rozplanowane.
W ergonomicznej łazience liczy się nie tylko wolna przestrzeń przed ceramiką sanitarną, ale też odległość zachowana pomiędzy poszczególnymi sprzętami. Minimalna odległość między łazienkowymi urządzeniami powinna wynosić 20-30 cm. W przypadku sedesu z każdej ze stron powinno zostać minimum 20 cm, a w przypadku bidetu – 30 cm. Najwygodniej jest, jeśli umywalka jest oddalona od wanny, ale jeśli łazienka jest malutka, zasady ergonomii pozwalają na to, by ich krawędzie pokrywały się ze sobą, a nawet zachodziły na siebie 5 cm.
Łazienkę warto potraktować jako prywatną przestrzeń życiową i samodzielnie zaaranżować – według własnych potrzeb i preferencji.