Przy doborze ceramiki łazienkowej do naszego mieszkania powinniśmy się kierować nie aktualną modą czy obowiązującymi trendami (choć czasem naprawdę trudno się powstrzymać!), ale przede wszystkim funkcjonalnością i wygodą w użytkowaniu. Jest to szczególnie ważne w przypadku mniejszych mieszkań, gdzie sama przestrzeń użytkowa jest już dość mocno ograniczona, siłą rzeczy więc i na łazienkę wydzielone jest zwykle malutkie pomieszczenie. Można oczywiście próbować zaaranżować taką mini-łazienkę w bardziej tradycyjnym duchu, można też jednak podejść do sprawy bardziej niekonwencjonalnie.
„Singiel” nie znaczy „pustelnik”
Mieszkanie singla (czyli osoby pozostającej poza stałym związkiem) jest zwykle małe – przeważnie jest to kawalerka o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych, czyli w sam raz dla jednej osoby. Ponieważ w takiej sytuacji nie musimy konsultować wystroju mieszkania z nikim innym niż my sami, mamy pełną wolność wyboru i możemy aranżować przestrzeń jak chcemy – w związku z tym możemy spokojnie pozbyć się niepotrzebnych ścian naszej maleńkiej i niefunkcjonalnej łazienki (powiększając w ten sposób dostępną nam przestrzeń mieszkalną), a wszelką ceramikę sanitarną umieścić gdzie tylko mamy ochotę. W takiej sytuacji łazienka nie będzie znajdować się w jednym miejscu, ale będzie „rozsiana” po całym mieszkaniu i wcale nie stanie się przez to mniej wygodna – zazwyczaj wręcz przeciwnie.
Wanna czy kabina prysznicowa?
Tutaj wszystko zależy od naszych osobistych preferencji, bo wielkość mieszkania w przypadku tak niestandardowej aranżacji nie ma znaczenia. Jeśli lubimy długie kąpiele, to wygodna, spora ceramiczna wanna będzie idealna – nie dość, że łatwo ją utrzymać w czystości i jest wytrzymała, to dzięki niej nie musimy instalować dodatkowej umywalki, bo przecież ręce po skorzystaniu z toalety możemy spokojnie umyć korzystając z kranu w wannie. Kabina prysznicowa ma z kolei tę zaletę, że jest bardziej ekonomiczna jeśli chodzi o zużycie wody i przestrzeni podłogowej, nie wspominając już o kilku zaawansowanych funkcjach niedostępnych w wannach, jak chociażby bicz wodny czy sauna, jest też więcej potencjalnych miejsc, w których łatwo kabinę zainstalować.