Łazienka dobra dla środowiska
Coraz częściej decydujemy się na rozwiązania, które nie tylko będą funkcjonalne, ale równocześnie przyjazne środowisku. Dlatego też jeśli pragniemy urządzić eko łazienkę, to jest kilka elementów, na które warto szczególnie zwrócić uwagę. Czym się kierować podczas planowania przestrzeni, a także jakie materiały najlepiej wybrać?
Materiały, które warto stosować
Dbanie o naszą planetę jest naprawdę ważne, dlatego też warto uwzględniać kwestie ekologiczne podzas urządzania łazienki. Niewielkie zmiany mogą mieć ogromne znaczenie. Istotnym elementem jest między innymi wybór odpowiednich materiałów. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie warto kierować się więc poniższymi wskazówkami.
Przede wszystkim warto sprawdzić tak zwaną Deklarację Środowiskową Produktu, czyli certyfikat, który bierze pod uwagę wytwarzanie, a także użytkowanie oraz recykling określonego tworzywa, sprawdzając je w kontekście wpływu na środowisko. Pamiętajmy również o ekologicznym lakierowaniu. Najlepiej sprawdzi się tu lakierowanie reduktorem CEFLA TIF-40, gdyż ogranicza emisję lotnych związków organicznych. W łazience warto stosować środki czystości przyjazne środowisku. Najlepsze są produkty składające się z naturalnych składników. W kwestii ścian oraz podłóg wypróbujmy płytki z recyklingu. Inną propozycją jest materiał kompozytowy – lastryko, który staje się coraz popularniejszy.
Oszczędzanie wody w łazience
Poza użyciem odpowiednich materiałów, ważne jest również oszczędzanie wody. Deficyt jej staje się współcześnie ogromnym problemem Dlatego też konieczna jest właściwie dobrana armatura oraz nowoczesne baterie łazienkowe. Na rynku znajdziemy wiele przyjaznych środowisku propozycji. Świetnie sprawdzą się chociażby baterie wraz z ekoprzyciskiem bądź sterowane fotokomórką. Dobrym rozwiązaniem są także baterie jednouchwytowe, pozwalające szybciej wyregulować strumień wody.
Innym ekologicznym rozwiązaniem wpływającym pozytywnie na wydajność armatury będzie głowica ceramiczna. Zapewnia ona bowiem płynną oraz precyzyjną regulację strumienia wody, a także jej temperatury. Równocześnie odpowiada za szczelność baterii. Taki element można zastosować także w słuchawce prysznicowej.