Podłoga z korka przypomina łóżko – jest miękka i ciepła. Doskonale tłumi hałas i nie przepuszcza wilgoci. Zachwyca ekologów i dzieci. Podłogi korkowe stanowią oryginalne i wciąż rzadko spotykane wykończenie łazienek, gdyż niepotrzebnie obawiamy się korka w tzw. „mokrych” pomieszczeniach. Tymczasem podłoga z korka świetnie się sprawdza w łazienkach i salonach kąpielowych. Natomiast posadzka z żywicy syntetycznej może usatysfakcjonować każdego czyściocha i alergika.
Podłogi korkowe
Podłoga z korka dobrze tłumi dźwięki i nie przepuszcza ciepła. Jest również miękka, dzięki czemu doskonale sprawdza się w pokojach dziecięcych. Wykładziny korkowe można kłaść wszędzie tam, gdzie z powodu wilgoci nie powinno stosować się drewna – korek nie pochłania bowiem wilgoci i nie gnije. Jego trwałość zależy od materiału, którym pokryto zewnętrzną warstwę paneli i płytek. Najbardziej odporne są te wykończone drewnem i lakierowane. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że dają się łatwo odnowić. Zniszczone i porysowane płytki wystarczy lekko zeszlifować i ponownie polakierować. Regenerować nie można jedynie paneli korkowych pokrytych folią, ale trwałość tych wykładzin oblicza się na 25 lat.
Korek jest materiałem wyjątkowo prostym w montażu. Do betonu mocuje się go przy pomocy wkrętów w plastikowych kołkach. Panele lub płyty można też przybić gwoździkami do starej posadzki, np. zniszczonego parkietu. Równie prosta jest konserwacja – wystarczy regularne odkurzanie, a przy większych zabrudzeniach – czyszczenie wilgotną szmatką, zwilżoną w roztworze delikatnych detergentów.
Żywica na podłodze
Posadzki żywiczne docenią przede wszystkim osoby, które lubią laboratoryjną czystość. Tego typu podłogi są bowiem idealnie gładkie – bez spoin, fug i bruzd, dzięki czemu łatwo je utrzymać w idealnym porządku. Wykonuje się je z preparatów skomponowanych z żywic syntetycznych. Przygotowaną porcję preparatu wylewa się na zgruntowane wcześniej betonowe podłoże i rozprowadza gumową packą lub wałkiem futrzanym. Wybierając preparat, należy jednak pamiętać, że substancje z dodatkiem rozpuszczalnika są zwykle mniej odporne na ścieranie. Podłogi z nich zrobione mogą więc być mniej trwałe. Posadzki żywiczne są idealne dla tych, którzy zmuszeni są do przeprowadzenia szybkiego remontu. Dom z taką podłogą nadaje się do zamieszkania już po dwóch godzinach od wylania.