Mała łazienka jest trudna w urządzeniu i trzeba trochę pogłówkować, aby mały metraż zaaranżować w sposób nietuzinkowy i funkcjonalny. Małe wnętrze łazienkowe można jednak zaprojektować nowocześnie, stylowo i pragmatycznie, a w dodatku sprawić, że będzie ono sprawiało wrażenie przestronnego. Poznaj niezawodne sposoby na optyczne powiększenie małej łazienki.
Aranżacyjne triki w powiększeniu łazienki
Stosując w aranżacji wnętrz kilka sprawdzonych metod, można sprawić, że łazienka będzie wydawała się większa niż jest w rzeczywistości. Pierwszą ważną zasadą w urządzaniu małej łazienki jest niezastawianie powierzchni podłogi – dlatego m.in. warto instalować podwieszaną ceramikę sanitarną. Jeśli od wejścia do łazienki widoczna jest duża płaszczyzna wolnej podłogi, pomieszczenie wydaje się duże. Jeśli zaś chodzi o kolorystykę pomieszczenia, warto używać chłodnych kolorów, takich jak: biel, szarość, błękit, blady fiolet. Jasne, chłodne barwy optycznie powiększają wnętrze i sprawiają, że ściany „się oddalają”, dając wrażenie otwartości i przestronności. Szczególnie ważne jest, by materiałami w chłodnych odcieniach wykańczane były podłogi i sufity.
W optycznym powiększeniu małej łazienki może pomóc również dobór płytek o odpowiednim formacie i fakturze. W małej łazience sprawdzają się doskonale wszelkie materiały odbijające światło, a więc: metaliczne mozaiki, błyszczące płytki ceramiczne, szkło, chromowane baterie, lakierowane na wysoki połysk meble. Małą łazienkę powiększą na pewno duże tafle luster bez ram lub lustrzane płytki. Nieprawdą jest, że do małej łazienki trzeba wybierać płytki o małym formacie. Należy wybierać płytki wielkoformatowe i kłaść je bez fug, a wtedy stworzą iluzorycznie jednolitą, dużą płaszczyznę.
Sztuka optycznej ułudy
W aranżacji łazienki bardzo ważna jest sztuka układania płytek ceramicznych. Prostokątne płytki należy układać poziomo, by optycznie poszerzyły łazienkę. Jeśli wnętrze jest z kolei dość niskie, warto ułożyć płytki w pionie, by optycznie je podwyższyć. W małej łazience wystrzegać się należy płytek wzorzystych, ponieważ mogą przytłaczać. Postawić należy na płytki o jednolitym kolorze i modnej fakturze.
W małej łazience nie należy również bać się dużych sprzętów. Warto kupić dużą kabinę prysznicową i dość obszerną, wygodną umywalkę. Wbrew pozorom to właśnie stłoczenie na małym obszarze małych urządzeń daje wrażenie ciasnoty, natomiast duże formy sprawiają, że wnętrze wydaje się większe. Jeśli wybierasz kabinę prysznicową lub parawan nawannowy, to wyłącznie z przezroczystego szkła i o lekkich chromowanych profilach. Szkło nie podzieli wewnętrznie i tak małej przestrzeni.
Ważnym elementem aranżacji małej łazienki jest minimalizm w dodatkach i pochowanie jak największej ilości rzeczy w szafkach, schowkach i na półkach. Im mniej rzeczy na zewnątrz, tym łazienka mniej zagracona, uporządkowana, a przez to przestronniejsza. Optycznemu powiększeniu łazienki sprzyja też oświetlenie o chłodnej, białej barwie.