Aranżacja funkcjonalnej łazienki opiera się na kilkunastu ważnych zasadach. Nawet małe pomieszczenie łazienkowe może być wygodne, jeśli zastosujemy się do podstawowych reguł projektowania i planowania wystroju. Zobacz, o czym nie wolno zapomnieć przy aranżowaniu idealnej łazienki.
Przykazania dobrego architekta i dekoratora wnętrz
-
Standardowe odległości. By móc wygodnie korzystać z urządzeń sanitarnych, trzeba mieć do nich łatwy dostęp. Przed wanną należy pozostawić prostokąt wolnego miejsca o wymiarach co najmniej 70×100 cm, przed umywalką – 65×100 cm, a przed sedesem – 80×85 cm. Dla bidetu trzeba przeznaczyć przestrzeń o wymiarach minimum 70×100 cm.
- Nowoczesne rozwiązania. Warto postawić na eleganckie grzejniki drabinkowe, które nie tylko ogrzeją łazienkę, ale też będą idealną suszarką na ręczniki. W dużych łazienkach warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe.
- Pralka w niewidocznym miejscu. Jeśli w łazience jest pralka, należy umieścić ją we wnęce, a wolną przestrzeń nad urządzeniem zabudować półkami. Wnękę warto zamknąć żaluzją lub drzwiczkami.
- Przełamanie rutyny. W łazience nie musi królować bezgranicznie ceramika. Zamiast płytek na fragmentach ścian i podłóg można położyć naturalne drewno, które ociepli łazienkę. Do łazienek wybieraj zawsze gatunki odporne na wilgoć.
- Dosłowne powiększenie. Gdy małą łazienkę trudno urządzić funkcjonalnie, zdecyduj się na jej powiększenie kosztem sąsiedniego wnętrza. Większy metraż łazienki to większe możliwości aranżacyjne. Czasem wystarczy wyburzyć jakąś ściankę, by zyskać dodatkową wnękę, która znacznie ułatwi rozmieszczenie urządzeń i mebli łazienkowych.
- Optyczna iluzja. W małej łazience wykorzystaj grę światłem i dużymi lustrzanymi taflami. Wielkie powierzchnie luster i jasne światło to sprawdzone sposoby na optycznie powiększenie małych pomieszczeń.
- Odliczanie do trzech. W aranżacji łazienki stosuj maksymalnie trzy różne barwy, co pozwoli ci kolorystycznie zharmonizować wnętrze i uniknąć wrażenia przytłoczenia.
- Jasność w cenie. Małe łazienki aranżuj w jasnych odcieniach. Białe czy kremowe płytki położone w jednakowej wielkości na podłodze i ścianach uczynią wnętrze większym niż jest w rzeczywistości.
- Lekkość form. Zamykane szafki wydają się często toporne i mogą przytłaczać niewielkie pomieszczenie. Pod blatem z umywalką można zainstalować otwarte półki, które są lekkie w wyglądzie, ale wymagają jednak bezwzględnej dbałości o porządek.
- Przebłyski światła. Jeśli w łazience nie ma okna, warto zbudować szklaną ścianę, np. oddzielającą łazienkę od sypialni. Przez szkło przedostanie się do wnętrza trochę dziennego światła.
-
Dobre oświetlenie. W łazience oświetlenie musi być zróżnicowane – nastrojowe (z kinkietów czy małych lampek) do kąpieli, a jasne i równomierne – do golenia i robienia makijażu.
- Wanna versus kabina. Jeśli masz mało miejsca w łazience, zrezygnuj z wanny i zainstaluj wygodną kabinę prysznicową. Dzięki niej zaoszczędzisz przestrzeń, którą będziesz mógł rozsądnie zaaranżować.
Projektowanie łazienki od podstaw
Aranżacja łazienki powinna uwzględniać potrzeby osób, które będą z niej korzystać. Inaczej zaprojektujemy łazienkę dla singla, inaczej – dla rodziny z małymi dziećmi, a jeszcze inaczej – dla starszych osób. Potem należy zastanowić się nad stylem łazienki. Obecnie różnorodność materiałów wykończeniowych pozwala nam na urządzenie łazienkowego wnętrza w dowolnej stylistyce – od rustykalnej, przez klasyczną po nowoczesną. Kolejnym punktem w aranżacji łazienki powinien być dobór materiałów. Najbardziej popularne są płytki ceramiczne dostępne w wielu wzorach, kolorach i modelach, ale można zdecydować się również na inne materiały, w tym egzotyczne drewno. Istotnym punktem w aranżowaniu łazienki jest wybór i zakup urządzeń sanitarnych oraz mebli łazienkowych, które powinny mieć odpowiednie wymiary, układ i pasować do designu wnętrza. Na koniec trzeba jeszcze przemyśleć sposób układania płytek lub innych materiałów wykończeniowych. Jeśli łazienka jest mała, warto układać na ścianach glazurę w poziome wąskie pasy, co optycznie poszerzy wnętrze. Elementem kształtującym ostatecznie łazienkę będzie oświetlenie, które pozwoli wyeksponować poszczególne strefy.