Płytki ceramiczne na ścianie czy podłodze narażone są na pęknięcia. Może nam coś niechcący upaść, możemy uderzyć czymś silnie w płytkę i nieszczęście gotowe. Uszkodzenia jednej czy kilku płytek nie oznacza od razu konieczności skuwania całej powierzchni. Wystarczy, że usuniemy uszkodzone płytki, wstawimy nowe i zafugujemy. Terakota będzie wyglądała jako nowa! Wymiana pękniętych płytek jest bardzo łatwa i nie wymaga wzywania fachowca. Trzeba mieć jedynie odpowiednie narzędzia, klej, fugę i do dzieła!
Wymiana uszkodzonych płytek krok po kroku
Jeśli w twojej łazience pękła płytka, nie musisz się martwić ani wydawać pieniędzy na specjalistów. Przy odrobinie chęci sam możesz przywrócić piękny wygląd swojej łazience. W pierwszej kolejności użyj frezarki lub innego narzędzia, by pozbyć się starej fugi wokół uszkodzonej płytki. Bądź ostrożny, by nie uszkodzić membrany. Następnie natnij płytkę równolegle i po przekątnych – nacięcia nie powinny być głębsze niż grubość płytki. Potem użyj dłuta. Trzymaj je w miarę możliwości równolegle do podłoża, aby zminimalizować uszkodzenia membrany. Delikatnie usuń płytkę tak, by nie uszkodzić pozostałych.
Gdy pozbędziesz się pękniętej płytki, oczyść boki płytek ze starych fug i kleju i dokładnie oczyść podłoże. Następnie nałóż specjalny klej do układania płytek, ale nie przesadzaj z jego ilością – pamiętaj o pozostawieniu miejsca na membranę. Na oczyszczoną powierzchnię nanieś folię w płynie, by wykonać wodoodporną elastyczną izolację – konieczną w mokrych pomieszczeniach. Szczególnie starannie należy ją nanosić w rogach płytek. Kolejny krok to montaż nowej płytki, którą od spodu pokrywamy klejem do płytek. Ilość kleju trzeb dopasować do grubości warstwy, jaką chce się uzyskać. Na krawędziach nakładaj mniej kleju, gdyż nadmiar będzie wychodził po dociśnięciu płytki na miejsce.
Staraj się równo umocować nową płytkę. Gdy klej zastygnie, rozrób fugę i ładnie wykończ płytkę. Mimo użycia tego samego koloru fugi co wcześniej, zazwyczaj na samym początku widać różnicę.