Mimo stale rosnącej popularności kabin natryskowych, wanna ciągle pozostaje głównym elementem wyposażenia łazienki. Na rynku dostępne są różne modele wanien, dzięki czemu można kupić taką, która będzie odpowiadała naszym gustom i potrzebom oraz pasowała do stylu łazienki. Wanny mają różne wymiary, kształty, kolory, różnią się od siebie rodzajem tworzywa i dodatkowymi funkcjami. Czym kierować się przy wyborze wanny? Jaką wannę kupić, by była funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu? Radzimy, na co zwrócić uwagę przy kupnie wanny do łazienki.
Rodzaje wanien
Funkcjonalna wanna w łazience pozwala czerpać maksimum przyjemności z gorącej, odprężającej kąpieli. Wanna musi być dopasowana do wielkości i kształtu łazienkowego wnętrza. Przed decyzją zakupu wanny warto narysować schematyczny plan łazienki – zaznaczyć na nim piony kanalizacyjne, lokalizację drzwi i ewentualnie okien, rozplanować miejsce montażu grzejnika i urządzeń sanitarnych, a na końcu zastanowić się nad umiejscowieniem wanny. Warto wypróbować różne ustawienia elementów wyposażenia łazienki i z dostępnych wariantów wybrać najbardziej optymalny. Planując zagospodarowanie łazienki, do wyboru mamy wanny narożne, przyścienne i wolnostojące. Wanna wolnostojąca jest dość ekskluzywna i najlepiej sprawdza się w dużych salonach kąpielowych. Dobierając wielkość wanny, trzeba pamiętać, że należy zostawić przed nią wolną przestrzeń umożliwiającą swobodne wchodzenie i wychodzenie czy wycieranie się ręcznikiem (prostokąt o wymiarach minimum 100×70 cm).
Jeśli dysponujemy dużą łazienką, możemy w niej ustawić praktycznie każdy model wanny. Mała łazienka skutkuje już pewnymi ograniczeniami w wyborze wygodnej wanny. Co prawda na rynku są dostępne wanny stworzone specjalnie do małych łazienek, mające długość 120 cm, ale komfort ich użytkowania – zwłaszcza przez wysokie osoby – jest wątpliwy. Do wygodnych i funkcjonalnych wanien zaliczamy te o długości powyżej 170 cm. Wanny wolnostojące, choć eleganckie, nie są zbyt popularne, ponieważ wymagają dużego metrażu. W ich przypadku nie bez znaczenia dla efektu wizualnego są dekoracyjne nóżki, np. ze starego złota, chromowane czy mosiężne. Największym zainteresowaniem cieszą się wanny prostokątne o długości 160-170 cm oraz wanny asymetryczne o wymiarach 160×95 cm. Do małej łazienki najbardziej pasuje wanna narożna asymetryczna o zaokrąglonym lub ściętym dłuższym boku. Wanny asymetryczne są produkowane w dwóch wersjach – prawej i lewej – w zależności od usytuowania krótszego boku.
Ze względu na kształt wyróżniamy wanny: prostokątne, okrągłe, owalne, trójkątne i wielokątne. Kształt wanny dostosowujemy do układu łazienki. Na zamówienie albo w niewielkich ilościach dostępne są wanny w niekonwencjonalnych kształtach, np. w kształcie łzy. Są zwykle bardzo duże i najefektowniej prezentują się w dużych salonach SPA. Ciekawym i nietypowym rozwiązaniem w łazience jest częściowe albo całkowite wpuszczenie wanny w podłogę. Niestety, nie we wszystkich łazienkach taki sposób montażu wanny jest możliwy, a czasem nawet niebezpieczny – np. jeśli macie małe dzieci (łatwo o wpadnięcie dziecka). Najłatwiejsze w montażu są wanny akrylowe ze stelażem i gotowymi elastycznymi obudowami. Wanny tradycyjne można zabudować samodzielnie, np. wykańczając płytkami. Jeśli lubicie kąpiele we dwoje, do dużej łazienki warto wybrać wannę dwuosobową. Dobrze, gdy w takiej wannie otwory przelewowy i odpływowy znajdują się w centrum, ponieważ umożliwia to wygodne oparcie się zarówno z jednej, jak i drugiej strony.
Ważnym czynnikiem decydującym o funkcjonalności wanny jest nie tylko jej kształt, ale i materiał, z którego została wykonana. Obecnie najpopularniejsze są wanny z akrylu sanitarnego. Akryl jest lekki, łatwy w utrzymaniu w czystości, zatrzymuje ciepło i jest miły w dotyku. Czasami wanna akrylowa jest specjalnie pokryta powłoką antybakteryjną. Obok wanien akrylowych do wyboru mamy również wanny:
- żeliwne – solidne, trwałe, odporne na uszkodzenia, zazwyczaj wolnostojące, ale ciężkie, trudne w transportowaniu i zimne,
- stalowe – emaliowane, odporne na zarysowania i uderzenia, dość tanie, dostępne w wielu wymiarach i kolorach, ale nie mają izolacji termicznej ani akustycznej,
- drewniane – ekologiczne, wytrzymałe, ale wymagające odpowiedniej konserwacji i ostrożności w kontakcie z chemikaliami,
- ze sztucznego marmuru – wytrzymałe, odporne na uszkodzenia, bardzo eleganckie, ale ciężkie i niezwykle drogie.
Ważnym elementem przy wyborze wanny do łazienki jest również jej kolor. Najpopularniejsze są oczywiście wanny białe, ale coraz częściej klienci dopytują o inne odmiany barwne różnych modeli. Ostatnio na popularności zyskują też wanny czarne i srebrne. Niektóre modele wanien są produkowane w kilku wersjach kolorystycznych – w wykończeniu mat lub połysk.
Dodatkowe funkcje
Wielbiciele długich kąpieli mogą zdecydować się na model wanny z dodatkowymi opcjami, np. z podgrzewaczem wody (utrzymuje stałą temperaturę w czasie kąpieli), hydromasażem, jacuzzi, systemem chromoterapii. Dla osób starszych i niepełnosprawnych idealnym rozwiązaniem może okazać się wanna z drzwiami. By zadbać o własny komfort podczas korzystania z wanny, warto zadbać o dodatkowe akcesoria i ułatwienia: podwyższany zagłówek, wygodne siedzisko, oparcie, wgłębienia na łokcie, uchwyty pomocne przy wstawaniu, antypoślizgowe dno, półeczki na przybory kąpielowe i kosmetyki. Jeśli wanna nie posiada podręcznego blatu, należy uwzględnić montaż zwykłych półek na ścianie w pobliżu strefy kąpielowej.
Podczas kupowania wanny sprawdźmy wygodę jej użytkowania. Zwróćmy uwagę na wyprofilowanie wnętrza, głębokość, pojemność (minimum 75 litrów wody), pochylenie bocznych ścianek. Wybrany model wanny wypróbujmy „na sucho”. W dobrych sklepach z wyposażeniem łazienkowym obsługa powinna pozwolić usiąść w wannie, by móc sprawdzić, czy produkt zapewnia swobodę ruchów i umożliwia wyprostowanie nóg. W salonach firmowych pomocne są ekspozycje łazienkowe. Przy wyborze funkcjonalnej i ładnej wanny pomagają również katalogi – papierowe i internetowe. W ostateczności można zgłosić się do projektanta wnętrz, który dopasuje najlepszy model wanny do konkretnego pomieszczenia. Warto jednak pamiętać, że przy podejmowaniu decyzji kupna dobrze kierować się nie tylko estetyką i modą, ale i funkcjonalnością. O ile trendy wnętrzarskie się zmieniają, o tyle wygoda zawsze pozostaje w cenie. Na zakończenie weźmy też pod uwagę kwestie ekonomiczne. Każda kąpiel w wannie wiąże się z dużym zużyciem wody i produkcją ścieków. Warto zastanowić się nad tym, jeśli mamy np. szambo.