Łazienka bez okna, zwłaszcza o małym metrażu, może stać się ciemnym i przytłaczającym pomieszczeniem. Może też być jednak przytulną i jasną przestrzenią – a wszystko zależy od doboru ceramiki, koloru płytek i oświetlenia. Oczywiście, okno w łazience jest jak najbardziej pożądane, ponieważ rozjaśnia wnętrze, wprowadza naturalne światło, sprzyja wegetacji roślin i czyni pomieszczenie czystym i przestronnym. Nie wszystkie łazienki posiadają jednak okno. Jak zaaranżować łazienkowe wnętrze pozbawione okna, by było ono ciepłe, jasne i eleganckie?
Oświetlenie w łazience bez okna
W łazience pozbawionej okna naturalne światło należy, rzecz jasna, zastąpić sztucznym oświetleniem. Tutaj jednak często zaczyna się dywagacja na temat, jaki rodzaj oświetlenia będzie najlepszy: lampa sufitowa czy kinkiety, halogeny, świetlówki czy tradycyjne żarówki? Rodzaj oświetlenia do łazienki bez okna zależy od jej metrażu, układu, przeznaczenia oraz stylu. Warto zrobić tyle świateł, ile może się przydać. Im jaśniej, tym lepiej. Dobrym wyjściem jest rozmieszczenie oświetlenia na suficie i przy lustrze nad umywalką albo po jej bokach. W łazience potrzeba dużo dobrego światła ogólnego, a dla pań przyda się również oświetlenie punktowe – zwłaszcza w strefie umywalki, w okolicy wanny i/lub prysznica.
W małej łazience bez okna bardzo cenne są dodatkowe elementy świetlne, takie jak świetliki dachowe, podświetlane nisze, wnęki, półki, stopnie itp. Ich światło jest delikatne, subtelne i tworzy klimatyczny nastrój sprzyjający relaksowi. Gra świateł od lampek przy umywalce, halogenów na suficie i blasku nisz dodaje wnętrzu ciepła i rozjaśnia pomieszczenie. W małej łazience wannę warto usytuować naprzeciwko umywalki z dużym prostokątnym podświetlanym lustrem. Światło będzie odbijać się od tafli szkła i dodatkowo rozświetlać łazienkę. Dodatkowym elementem świetlnym i dekoracyjnym zarazem może być również podświetlana ścianka z luksferów (szklanych pustaków) stanowiąca przepierzenie pomiędzy częścią kąpielową a toaletową łazienki.
Kolorystyka łazienki bez okna
W łazience bez okna ogromne znaczenie ma odcień ceramiki i wyposażenia sanitarnego. Chcąc wprowadzić do wnętrza dodatkowy blask, zrezygnuj z ciemnych kolorów. Umywalka, sedes, bidet, wanna powinny mieć klasyczny biały odcień. Płytki lub inne materiały wykończeniowe (drewno, gres, farby) wybieraj w naturalnych, stonowanych barwach, np. miodu, piasku, écru. Do małej łazienki bez okna pasuje np. sztuczny połyskliwy kamień corian lub błyszczące kafelki.
Przytulności nadadzą łazience łuki i zaokrąglenia. Jeśli decydujesz się na zakup mebli łazienkowych, koniecznie muszą być jasne, ale wyróżniające się z tła ściany, a także pozbawione ostrych kantów. Mała łazienka bez okna będzie dobrze się prezentować, gdy ustawisz w niej meble o delikatnych opływowych kształtach. Wnętrze łazienkowe bez okna można również „oswoić” poprzez zastosowanie podwieszanego sufitu z łukowatym wykończeniem i zabudowę wanny o zaokrąglonych rogach. Mała łazienka bez okna wcale nie musi być ciemna i nieciekawa. Wystarczy przemyślane rozplanowanie elementów wystroju wnętrza i dobór odpowiednich kolorów, aby stała się przestrzenią jasną, ciepłą i przytulną.