aranzujemylazienke.pl
 › Funkcjonalność łazienki › Łazienka dla osób niepełnosprawnych

Łazienka dla osób niepełnosprawnych

designer 4 grudnia 2012    

Łazienka dla osób starszych i niepełnosprawnych powinna posiadać funkcjonalne rozwiązania aranżacyjne, które sprawią, że będzie ona przyjazna dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim lub korzystających z kul czy balkonika. Przed urządzaniem łazienki dla niepełnosprawnych warto zastanowić się, jak rozplanować poszczególne sprzęty łazienkowe oraz uchwyty i poręcze ułatwiające wstawanie i poruszanie się.

Specjalne uchwyty dla osób niepełnosprawnych w łazience

Specjalne uchwyty dla osób niepełnosprawnych w łazience

Łazienka bez barier

Przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych łazienka powinna mieć dość dużą powierzchnię, aby łatwo było manewrować wózkiem inwalidzkim. Powierzchnia manewrowa dla wózka to kwadrat o boku nie mniejszym niż 1,5 m. By zadbać o komfort osoby niepełnosprawnej korzystającej z łazienki, należy pamiętać, że wysokość podwieszanej miski ustępowej powinna być dopasowana do wysokości wózka – około 46-50 cm. Umywalka powinna być zamontowana niżej niż standardowa wysokość 85 cm (najlepiej na wysokości około 70 cm). Pod umywalką należy zachować wolną przestrzeń, ułatwiającą dogodny podjazd wózkiem, dlatego bardzo dobrze sprawdzi się umywalka podwieszana, bez postumentu czy szafki. Trzeba pamiętać o zakupie odpowiedniego uchylnego lustra nad umywalkę, umożliwiającego dostosowanie widoczności dla poszczególnych osób. Z kolei bateria umywalkowa powinna mieć dłuższe ramię albo wyjmowaną wylewkę.

Siedzisko prysznicowe dla osoby niepełnosprawnej

Siedzisko prysznicowe dla osoby niepełnosprawnej

W małej łazience praktycznym rozwiązaniem będzie wybór kabiny prysznicowej i rezygnacja z wanny. Kabina natryskowa zajmuje mniej miejsca niż wanna i jest znacznie bardziej wygodna w użytkowaniu. Brodzik kabiny musi być wyprofilowany, a jego krawędź nie powinna być wyższa niż 2 cm. Warto również zastanowić się nad instalacją kabiny na równi z podłogą z 2% spadkiem w kierunku kratki ściekowej. W kabinie można stosować niskie, harmonijkowe osłony rozsuwające się na boki, które świetnie zastępują rozwiązania oparte na całkowitym zamykaniu kabin. Rozsuwane osłony ułatwiają korzystanie z brodzików osobom poruszającym się na wózkach. Kabina musi być wyposażona w uchylne siedzisko prysznicowe montowane do ściany albo we wstawiany wolnostojący taboret prysznicowy. Siedzisko prysznicowe należy montować na wysokości około 50 cm od podłogi i w odległości 45 cm od ściany bocznej.

Z punku widzenia osób mających problem z poruszaniem się istotne jest usunięcie wszelkich barier architektonicznych. Podłoga łazienki nie może mieć zatem różnic poziomów – stopni, schodków czy wysokich progów – które uniemożliwiają poruszanie się wózkiem inwalidzkim. Podłoga łazienki nie może być też śliska, dlatego na wykończenie posadzki warto zastosować szorstkie albo lekko ryflowane płytki ceramiczne. Na podłodze nie powinno być żadnych dywaników i chodniczków, na których ślizgają się koła wózka. Pomyśleć należy również o montażu instalacji przyzywającej, która jest niezbędna w momentach zasłabnięcia czy upadku osoby niepełnosprawnej. Montujemy ją na wysokości około 80 cm w łatwo dostępnym miejscu. Drzwi wejściowe do łazienki muszą mieć przynajmniej 90 cm szerokości.

Uchwyty i poręcze dla osób niepełnosprawnych

Uchwyty zamontowane po bokach umywalek

Uchwyty zamontowane po bokach umywalek

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej musi być wyposażona w poręcze i uchwyty, które pomagają w przemieszczaniu się i zapewniają bezpieczeństwo w korzystaniu z urządzeń sanitarnych. Uchwyty łazienkowe dla osób niepełnosprawnych i starszych mogą być stałe, uchylne albo nakładane. Ich dobór zależy od kształtu i wielkości pomieszczenia. Oczywiście, nie należy przesadzać z ilością poręczy, bo mogą one tylko niepotrzebnie zmniejszyć wnętrze i utrudniać poruszanie się. Normą jest umieszczenie dwóch poręczy po bokach miski ustępowej i dwóch poręczy obok umywalki. Poręcze powinny znajdować się na wysokości 75-85 cm. Można również zastanowić się nad uchwytami pionowymi montowanymi we wnętrzu kabiny prysznica. Jeśli jednak osoba niepełnosprawna korzysta z siedziska prysznicowego z oparciami, taka poręcz jest zbyteczna. W przypadku korzystania z wanny, warto kupić specjalne poręcze ułatwiające wchodzenie i wychodzenie. Można również zamówić siedzisko nawannowe.

Uchylne poręcze w strefie umywalkowej

Uchylne poręcze w strefie umywalkowej

Kupując wyposażenie łazienkowe dla osób niepełnosprawnych, zwróćcie uwagę na atesty. Nie wszystkie poręcze i uchwyty je posiadają. Przy wyborze poręczy najistotniejszy jest odpowiedni system stabilnego montażu i łatwość utrzymania ich w czystości. Na rynku pojawiły się również uchwyty dla niepełnosprawnych z pomocniczymi elementami, zwiększającymi ich funkcjonalność. Mamy zatem np. poręcze z uchwytami na papier, obrotowymi dozownikami mydła czy wieszakami na ręczniki. Są to uchwyty specjalnego przeznaczenia. Pamiętajcie, że poręczy nie wolno montować na ściankach działowych z płyt gipsowo-kartonowych bez dodatkowego wzmocnienia. W przeciwnym wypadku może dojść do wyłamania uchwytu z fragmentem ściany.

  • Tweet
  • Share 0
  • +1
Funkcjonalność łazienki

 Previous Post

Łazienka w stylu greckim

― 22 listopada 2012

Next Post 

Łazienka w stylu glamour

― 5 grudnia 2012

Related Articles

Kobieca łazienka

bloger ― 17 stycznia 2021 | No Comment

Kobieca łazienka w nowoczesnym stylu

Stworzenie idealnej łazienki wymaga nie tylko skupienia się na jej funkcjonalności, ale równocześnie dopasowania przestrzeni do indywidualnych potrzeb oraz zadbania

bloger ― 7 stycznia 2021 | No Comment

Idealna łazienka dla seniora

bloger ― 27 grudnia 2020 | No Comment

Beże i brązy – idealne kolory do łazienki

Leave a Reply Cancel reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Polub nas na Facebooku

Kategorie

  • Funkcjonalność łazienki
  • Kolorystyka łazienki
  • Styl łazienki

Funkcjonalność łazienki

Idealna łazienka dla seniora

― 7 stycznia 2021 | No Comment

Szuflady – jakie wybrać do łazienki?

― 12 grudnia 2020 | No Comment

Jak zrobić remont bez skuwania?

― 5 grudnia 2020 | No Comment

Ekologiczne panele prysznicowe

― 25 listopada 2020 | No Comment

Wybór właściwego ogrzewania do łazienki

― 13 listopada 2020 | No Comment

Koloprystyka łazienki

Beżowa aranżacja łazienki
Beże i brązy – idealne kolory do łazienki

― 27 grudnia 2020 | No Comment

Zielona łazienka
Zieleń w łazience

― 5 listopada 2020 | No Comment

Szarości w łazience

― 18 października 2020 | No Comment

Copyright © Aranżujemy łazienkę