Łazienka w bloku często ma ograniczoną przestrzeń i trudno ją ładnie urządzić. Zazwyczaj ma około 5 m² i jest mało ustawna. Może występować razem z toaletą; czasami ubikacja stanowi oddzielne pomieszczenie. Mała blokowa łazienka to prawdziwe wyzwanie dla dekoratora, nie mówiąc już o zwykłym śmiertelniku mało wtajemniczonym w prawidła aranżacji wnętrz. O czym pamiętać podczas urządzania małej łazienki w bloku, by była ona stylowa i wygodna?
Nowoczesne rozwiązania aranżacyjne
Nowoczesne rozwiązania dekoratorskie pozwalają na oryginalne i funkcjonalne urządzenie nawet bardzo małej łazienki. Na początku należy zadać sobie pytanie, jakie elementy wyposażenia chcemy pomieścić na możliwej do zagospodarowania powierzchni, jaką ceramikę wybrać, czy na pewno trzeba rezygnować z wanny i jakie funkcje ma przede wszystkim spełniać nasza łazienka. Jeśli metraż jest naprawdę niewielki, zasadne może okazać się zainstalowanie kabiny prysznicowej zamiast wanny. Jeśli jednak nie chcesz rezygnować z długich kąpieli, a wielkość pomieszczenia nie wymusza wcale wykluczenia wanny z przestrzeni użytkowej, możesz wybrać wannę wraz z parawanem nawannowym. Wtedy połączysz dwie możliwości: długie relaksujące kąpiele i szybkie odświeżające prysznice.
W aranżacji niewielkiej blokowej łazienki doskonale sprawdza się nowoczesny minimalistyczny styl. Do małej przestrzeni nadają się jasne duże płytki kładzione bez fugi. Warto je zestawić z modnymi, prostymi w formie meblami łazienkowymi o błyszczących frontach. Aby optycznie powiększyć małą łazienkę, warto zamontować duże bezramowe lustro – najlepiej zajmujące całą powierzchnię jednej ze ścian. Sprzęty sanitarne, oczywiście, klasyczne, białe, z chromowanymi bateriami. Mała blokowa łazienka powinna być utrzymana w porządku i ładzie, więc warto postawić na podświetlane półki i różne schowki zrobione ze ścianek. Unikać należy ciemnych kolorów, gdyż wizualnie pomniejszają i tak nieduże wnętrze. Wygląd blokowej łazienki uatrakcyjni na pewno dobre oświetlenie. Jeśli pod sufitem biegną nieestetyczne rury, warto rozważyć montaż podwieszanego sufitu z eleganckim punktowym oświetleniem halogenowym. W sytuacji, gdy dużą przestrzeń w łazience zabierają drzwi, zastanów się nad drzwiami suwanymi. Choć nie są one popularne w naszym kraju, mogą stanowić tu nie lada ułatwienie aranżacyjne i ciekawy element designerski. Pozwolą też zaoszczędzić wiele miejsca.
Przemyślany plan łazienkowego wnętrza
W małej blokowej łazience często trzeba decydować się na sprzęty sanitarne o małych gabarytach. Umywalka nie musi być jednak maleńka i niepraktyczna. Na rynku budowlanym jest obecnie wiele modeli umywalek. Można je komponować według upodobań z postumentem, ozdobnym syfonem lub ustawić na blacie. W małych łazienkach w bloku praktycznym i oryginalnym rozwiązaniem może okazać się umywalka narożna. Jej montaż pozwala bowiem zaoszczędzić znaczną przestrzeń. Często jest ona dostępna z poręcznym relingiem na ręczniki.
Popularnością w małych łazienkach w bloku cieszą się również umywalki blatowe. Blat, w którym montowana jest umywalka, może być wykonany z dowolnego materiału. Zawsze jest jednak praktycznym miejscem do układania podręcznych przyborów łazienkowych i kosmetyków. Wolną przestrzeń pod blatem można wykorzystać, umieszczając w niej pralkę albo kosz na brudną odzież. Każdy centymetr w blokowej łazience jest cenny, dlatego przed przystąpieniem do urządzania wnętrza warto sporządzić na kartce papieru wstępny plan, pomagający nakreślić rozmieszczenie i wielkość konkretnych elementów wyposażenia.