Łazienka funkcjonalna to nie tylko łazienka wygodna w użytkowaniu, ale również łatwa do utrzymania w czystości. Sprzątanie łazienki wcale nie musi być trudne – wystarczy, że już na etapie projektowania pomieszczenia pomyślimy o odpowiednich urządzeniach sanitarnych. Utrzymaniu łazienki w czystości sprzyja podwieszana ceramika sanitarna.
Podwieszane urządzenia sanitarne w łazience
Montaż sprzętów podwieszanych w łazience znacząco ułatwia utrzymanie łazienki w czystości, ponieważ łatwo zmyć podłogę i nie trzeba docierać mopem czy ścierką do najmniejszych zakamarków za sedesem czy bidetem. Wśród systemów do zabudowy podtynkowej są do wyboru stelaże pod miskę ustępową, bidet, pisuar oraz umywalkę. Stelaże podtynkowe do zawieszania urządzeń sanitarnych można montować zarówno do ścian murowanych (systemy do zabudowy ciężkiej), jak i do ścian działowych (systemy do zabudowy lekkiej). Stelaż podtynkowy jest metalową konstrukcją z kompletem przyłączy i elementów montażowych. W przypadku stelaży pod miski ustępowe elementem dodatkowym jest zbiornik spłukujący. Po obudowaniu stelaża do podwieszenia sedesu powstaje prostopadłościan, który można wykończyć łatwymi w czyszczeniu płytkami ceramicznymi. Jedynym widocznym elementem pozostaje przycisk do spłukiwania.
Łatwe w utrzymaniu w czystości są urządzenia akrylowe wykończone termoutwardzalną farbą proszkową, która ogranicza rozprzestrzenianie się bakterii. Na akrylu nie osadza się kamień ani nie tworzą się grzyby. Poza tym akryl nie wchodzi w reakcje z środkami czystości i może być pokryty specjalną warstwą ograniczającą przyleganie zanieczyszczeń. Jeśli decydujmy się na urządzenia stalowe emaliowane, warto wybierać te pokryte cienką elastyczną warstwą, która jest odporna na uderzenia i zarysowania. Na rynku dostępne są również emalie samoczyszczące i uszlachetnione, na powierzchni których nie zbierają się zanieczyszczenia ani woda. Urządzenia sanitarne podwieszane warto kompletować z podtynkowymi bateriami, które instaluje się w ścianach. Na zewnątrz widać tylko pokrętła, wylewki i dysze, a więc pozostaje mało części, o których czystość należy zadbać. By łazienkę łatwo było zmywać, warto do niej dobrać również podwieszane meble, ewentualnie mogą być meble na wysokich nogach.
Czysta kabina prysznicowa
Dużo problemów z czyszczeniem sprawiają w łazience ściany kabiny prysznicowej, dlatego warto wybrać kabinę szklaną z powłoką hydrofobową, dzięki której krople wody łączą się ze sobą i spływają razem z nieczystościami. Brud nie przywiera tak łatwo do ścian kabiny i łatwo go usunąć za pomocą miękkiej ściereczki. Ściany i drzwi prysznicowe dostępne w firmie KOŁO są pokrywane specjalną powłoką hydrofobową Reflex. Można również zdecydować się na kupno kabiny bez hydrofobowej powłoki i zaopatrzyć się w specjalny środek impregnujący, który należy nanieść na ścianki kabiny. Impregnat chroni szkło przed nadmiernym osadzaniem się zanieczyszczeń i powstawaniem zacieków przez kilka miesięcy. Jeśli nie lubimy dbać o połyskliwe powierzchnie szklane, można zdecydować się na zakup kabiny z szybami z nadrukiem lub tłoczeniami. Niektórzy wybierają kabinę z drzwiami i ścianami z polistyrenu, który jest lżejszy od szkła, ale łatwy do zarysowania i zmatowienia nieodpowiednimi środkami czyszczącymi. Utrzymanie kabiny w czystości ułatwiają również suwaki mocowane u góry i u dołu w drzwiach przesuwnych, które umożliwiają poruszanie ich po prowadnicach. Dolne suwaki można odpinać, co pozwala na odchylenie drzwi i ułatwia dostęp do każdego zakątka kabiny. Szklaną/poliestrową kabinę prysznicową można zastąpić murowanymi ściankami wykończonymi płytkami. Ścianki kabiny można też zbudować z luksferów. Jedynym elementem do czyszczenia pozostają wtedy drzwi prysznicowe.