Metraż nie ma znaczenia. Ważne, czy stosujemy się do zaleceń, które mają wpływ na nasze bezpieczeństwo, higienę i profilaktykę chorób. Obliczono, że w ciągu całego życia spędzamy w łazience od dwóch do trzech lat. Większość tego czasu poświęcamy na mycie się, robienie prania czy dbanie o czystość tego pomieszczenia. Okazuje się jednak, że sposób, w jaki to robimy, nie zawsze służy zdrowiu. Dlatego watro poznać nieco toaletowych faktów i choć część z nich zastosować w praktyce.
Czysta łazienka
Wiele naszych łazienek jest tylko pozornie czystych. Mimo że nie ma w nich widocznych zabrudzeń, są siedliskiem wirusów, grzybów i bakterii. Łatwo to jednak zmienić. Najbardziej newralgiczny punkt to sedes, zwłaszcza gdy znajduje się w tym samym pomieszczeniu, co wanna czy prysznic (a tak jest w 60% polskich mieszkań).
- Zamknij deskę! Jeśli tego nie zrobisz, zawierające florę kałową kropelki rozproszą się podczas spuszczenia wody nawet na 5 metrów! Spadną zatem na ciebie, szczoteczki do zębów, ręczniki…
- Szoruj skutecznie! Aby zmniejszyć ilość bakterii, raz w tygodniu wymyj klozet i jego sąsiedztwo. Oprócz tego dwa razy w tygodniu na noc wlej do niego środek dezynfekujący, dodając go też do pojemnika, w którym tkwi WC szczotka.
- Nie wynoś bakterii! Czytasz w łazience prasę? Nie bierz potem tych samych gazet do łóżka. Pamiętaj też, aby korzystając z WC, nie spuszczać garderoby i bielizny na samą podłogę ani nie trzymać nóg w taki sposób, aby ubranie ocierało się o muszlę.
Połowa wypadków przytrafia się w domu, z czego większość właśnie w łazience.
- Uwaga na detergenty! Gdy skorzystasz z preparatu w sprayu, prędko opuść łazienkę, aby nie wdychać oparów. Nigdy nie stosuj kilku środków jednocześnie, bo mogą wejść w groźną reakcję.
- Aby uniknąć wypadków, warto kupić matę do wanny czy brodzika i położyć na podłodze antypoślizgowy dywanik. W domu, w którym są seniorzy albo osoby chore, przydają się również uchwyty ułatwiające wstawanie z WC czy wychodzenie z wanny.
Łazienka może być bezpiecznym miejscem, należy tylko dobrze ją zaaranżować i pamiętać o podstawowych zasadach higieny.