Coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie podłogowe w domu, a w szczególności w łazience. Pozwala ono bowiem na znaczne zmniejszenie zużycia energii. Poza tym jest również wygodne w użyciu i estetyczne, co szczególnie ważne może być przy planowaniu minimalistycznych aranżacji. Warto więc dowiedzieć się czegoś więcej o takim rozwiązaniu.
Rodzaje ogrzewania podłogowego
Możemy wyróżnić trzy rodzaje ogrzewania: elektryczne, wodne oraz powietrzne. Pierwszy typ polega na tym, iż w podłodze umieszcza się przewody bądź maty grzejne. Temperatura w takim ogrzewaniu jest regulowana za pomocą termostatów bądź specjalnych czujników temperatury. Zaletą ogrzewania elektrycznego jest wygoda i komfort użytkowania. Poza tym charakteryzuje je również szybki oraz niski koszt wykonania takiej instalacji. Wodne ogrzewanie podłogowe jest natomiast systemem rur grzejnych wytworzonych z tworzyw sztucznych bądź metali. Przez nie przepływa ogrzana woda. Rury takie umieszcza się bezpośrednio na izolacji cieplnej, a następnie zalane są warstwą jastrychu. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie ze względu na niskie koszty eksploatacji oraz równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. System powietrzny nie wymaga montażu grzejników, a w dodatku jest najmniej awaryjny. To zdecydowanie najbezpieczniejszy rodzaj ogrzewania podłogowego.
O czym pamiętać, decydując się na ogrzewanie podłogowe?
Zastosowanie ogrzewania podłogowego najlepiej zaplanować już na etapie przygotowywania projektu, dzięki czemu dopracujemy wszystkie szczegóły. Pamiętajmy, że ogrzewana podłoga powinna być odpowiednio zabezpieczona przed późniejszą utratą ciepła. Dlatego też na wyrównanym podłożu układane są płyty izolacji termicznej. Zrobione są one ze sztywnych płyt styropianowych bądź z wełny mineralnej usztywnianej żywicami. Po założeniu instalacji koniecznie należy ją sprawdzić. W przypadku instalacji wodnej poddaje się ją próbie ciśnieniowej, aby upewnić się, że jest odpowiednio szczelna. Również kable grzejne muszą być przetestowane przez zmierzenie rezystancji izolacji, abyśmy mieli pewność, że w trakcie montażu nie zostały uszkodzone. Dopiero wtedy można wykonać warstwę podłogi.