Łazienka jest szczególnym miejscem w domu, ponieważ to w niej rano pozbywamy się ostatnich oznak senności, a wieczorem odprężamy po trudach dnia. Nawet najładniejsza łazienka nie będzie jednak komfortowa, gdy nie zadbamy w niej o odpowiednie ogrzewanie. Temperatura w łazience powinna być o około 5ºC wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach i oscylować w granicach 24-26ºC. Planując urządzenie łazienki, należy uwzględnić rodzaj ogrzewania. Do wyboru jest ogrzewanie ścienne i podłogowe.
Grzejniki łazienkowe
Łazienka funkcjonalna i przytulna to łazienka ciepła. Wciąż najpopularniejszym sposobem ogrzewania łazienki jest zamontowanie grzejników ściennych. Obecnie stosowane są tzw. grzejniki drabinkowe, które dawno wyparły kaloryfery żeberkowe. Łazienkowe grzejniki ścienne służą nie tylko jako ogrzewanie w łazience, ale również pełnią rolę suszarki na ręczniki czy wieszaka. We współczesnych trendach panujących w aranżacjach łazienek grzejniki mają też spełniać rolę ozdobnika, dlatego na rynku można spotkać oryginalne w wyglądzie grzejniki dekoracyjne. Awangardowe czy futurystyczne wzory grzejników to dzisiaj żadne zaskoczenie. Do małych łazienek proponowane są również grzejniki-zabudowy, które nie dość, że grzeją, to jeszcze ukrywają to, co mamy pod wanną. Jeśli wnętrze łazienkowe jest małe i nie ma miejsca na montaż grzejnika bezpośrednio na ścianie, można zastosować specjalne stojaki przytwierdzane do podłogi, dzięki czemu grzejnik tworzy pomysłową ściankę działową, np. pomiędzy strefą kąpielową a toaletą. Łazienkowe grzejniki drabinkowe mogą też być umiejętnie wkomponowane w wystrój łazienki i być podporą dla lekkich półek.
Wśród grzejników ściennych można wyróżnić grzejniki wodne, wodno-elektryczne i elektryczne. Grzejniki wodne podłącza się do instalacji centralnego ogrzewania, dlatego działają tylko w sezonie grzewczym. Grzejniki wodno-elektryczne mogą działać przez cały rok, gdyż mimo podłączenia do centralnego ogrzewania posiadają dodatkową grzałkę elektryczną. Grzałkę elektryczną można instalować w większości grzejników wodnych, ale trzeba pamiętać, żeby moc grzałki była mniejsza od mocy grzewczej grzejnika. Grzejniki elektryczne spełniają w zasadzie funkcję wyłącznie suszarki. Stanowią dobre uzupełnienie ogrzewania podłogowego. Ścienne grzejniki do łazienki wykonane są ze stali lub miedzi, rzadziej z aluminium. Dostępne są w wielu kształtach, rozmiarach i wersjach kolorystycznych, dlatego dość łatwo znaleźć model pasujący do stylistyki łazienki. Można również zamówić grzejniki robione „pod wymiar”. Przy montażu grzejników ściennych w łazience należy pamiętać o ich mocy grzewczej. Im większa łazienka, tym większa powinna być moc grzewcza. Do łazienki o powierzchni 5 m² najodpowiedniejszy jest grzejnik o mocy około 600 W.
Ogrzewanie podłogowe w łazience
Nie ma to jak błogie uczucie stąpania bosymi stopami po ciepłych płytkach, dlatego coraz więcej osób decyduje się w łazience na ogrzewanie podłogowe. Temperatura w łazience jest jednakowa w każdym miejscu, ponieważ ciepło rozchodzi się równomiernie od dołu ku górze. Ponadto, ogrzewanie podłogowe jest niewidoczne, daje większe możliwości aranżacyjne, bo wszystkie ściany są wolne. Istnieją dwa rodzaje ogrzewania podłogowego: wodne i elektryczne. W ogrzewaniu elektrycznym elementami grzejnymi mogą być kable, maty oraz folie, natomiast podstawą ogrzewania wodnego są rury z tworzyw sztucznych ułożone na izolacji przeciwwilgociowej i termicznej. Ogrzewanie podłogowe wodne jest droższe w montażu, ale tańsze w eksploatacji. Należy pamiętać, że ogrzewanie podłogowe w łazience podnosi poziom podłogi o jakieś 5-7 cm. Na wykończenie podłogi, pod którą znajduje się ogrzewanie, nadaje się marmur, gres, granit i drobne płytki ceramiczne z elastyczną fugą. Należy unikać podłóg drewnianych i tych z materiałów drewnopochodnych, ponieważ źle przewodzą ciepło i są podatne na deformacje. Ewentualnie można się zdecydować na drewno o niskim współczynniku kurczliwości – tek, merbau czy iroko (gatunki egzotyczne). W dużych salonach kąpielowych warto połączyć ogrzewanie podłogowe z ogrzewaniem ściennym.