Zużywając mniej wody, przede wszystkim chronimy środowisko, ale też – jeśli płacimy za faktycznie pobraną wodę – oszczędzamy na domowych wydatkach. Szacuje się, że około ⅓ wody zużywanej w gospodarstwach domowych pochłania spłukiwanie toalety.
Rodzaje spłuczek toaletowych
Spłuczki starego typu, tzw. górnopłuki, zużywają każdorazowo 12 litrów wody. Wprowadzone później dolnopłuki mają na ogół pojemność 9 litrów, ale bywają też o regulowanej pojemności – 7,5 lub 6 litrów. Oszczędne spłuczki występują w tzw. kompaktach, w których miska ustępowa i zbiornik stanowią całość oraz w sedesach podwieszanych montowanych wraz ze spłuczką na specjalnym stelażu, który obmurowuje się lub osłania płytami gipsowo-kartonowymi (widać tylko sedes i przycisk do spuszczania wody). Spłuczki w sedesach podwieszanych mają zwykle pojemność 9, 6 lub 4 litry. We wszystkich spłuczkach (oprócz górnopłuków) może być zamontowany przycisk z funkcją zwaną Woda Stop albo Spłukuj/Stop, umożliwiający zatrzymanie strumienia wody w dowolnym momencie, a w 6- i 4-litrowych – również tzw. przycisk dwudzielny, który pozwala jednorazowo zużyć tylko połowę wody (odpowiednio 3 lub 2 litry). Współcześnie produkowane spłuczki o małej pojemności mogą być stosowane tylko do misek ustępowych o odpowiedniej konstrukcji (to warunek skutecznego spłukiwania). Dlatego najlepiej kupować oba urządzenia w komplecie; dobierając je oddzielnie, należy zwrócić uwagę, czy sedes ma oznaczenie informujące, że nadaje się do wodooszczędnych spłuczek. Jeśli natomiast chcemy do starego sedesu dokupić nową spłuczkę, wybierzmy nowoczesny dolnopłuk o maksymalnej pojemności 7,5 litra z przyciskiem Woda Stop. Decydując się na zakup sedesu ze spłuczką o pojemności 4 litrów, zasięgnijmy opinii hydraulika, czy używanie tak małej ilości wody nie spowoduje zapchania rur.
W poszukiwaniu oszczędności
Zakładając, że z toalety korzystają cztery osoby, każda pięć razy dziennie (cztery razy spłukuje nieczystości płynne, raz – stałe), w ciągu roku do spłukiwania toalety zużyjemy:
- przy zbiorniku 9-litrowym – 66,7 m³ wody,
- przy zbiorniku 6-litrowym – 43,8 m³ wody,
- przy zbiorniku 6-litrowym z dwudzielnym przyciskiem – (4×3 litry + 1×6 litrów) – 26,28 m³ wody,
- przy zbiorniku 4-litrowym z dwudzielnym przyciskiem – (4×2 litry + 1×4 litry) – 17,52 m³ wody.
Korzystając z wodooszczędnej spłuczki, w ciągu roku zużyjemy od 22 do 48 m³ wody mniej. Zaoszczędzimy na tym od około 22 do ponad 190 zł rocznie na opłatach za zimną wodę i odprowadzenie ścieków. Oszczędzanie wody opłaca się zwłaszcza właścicielom domków jednorodzinnych niepodłączonych do kanalizacji, ponieważ koszty opróżniania szamba są bardzo wysokie.