Wśród szerokiej oferty wanien na rynku budowlanym – wanien żeliwnych, metalowych, szklanych, drewnianych – największą popularnością i największym udziałem w sprzedaży cieszą się wanny akrylowe. Wanny akrylowe są wybierane najczęściej nie tylko ze względu na relatywnie najniższą cenę w porównaniu do wanien wykonanych z innych materiałów. Maję też wiele innych zalet, o których warto pamiętać, kupując wannę do własnej łazienki.
Zalety i wady wanien akrylowych
Wanny akrylowe produkuje się z płyt akrylowych, które są tłoczone na gorąco w temperaturze około 180 stopni Celsjusza. Ze względu na elastyczność akrylu można formować wanny o różnorodnych kształtach, np. wanny narożne, okrągłe, prostokątne, wolnostojące. Zanim zdecydujemy się na zakup wanny z akrylu, warto poznać zalety i wady wynikające z użytkowania.
Największą i niezaprzeczalną zaletą wanien akrylowych jest dość długie utrzymywanie temperatury wody przez cały czas kąpieli. Woda wolno stygnie, zatem ten argument na pewno przekona osoby, które lubią wylegiwać się w długich, gorących kąpielach bez konieczności dolewania ciepłej wody. Druga zaleta wanien akrylowych to ich szeroki wybór, jeśli chodzi o kształty. Bez problemu znajdziemy wannę z siedziskiem, półką, specjalnie wyprofilowanym zagłówkiem, tłoczeniami jako podpórki na ręce, które ułatwiają wychodzenie z wanny. Tego typu udogodnień możemy nie znaleźć w wannach z innych materiałów, które są trudniejsze w obróbce, np. w wannach żeliwnych czy z drewna.
Mało kto zdaje sobie pewnie sprawę z tego, że wanny z akrylu mają możliwość naprawy lub odnowienia. Jesteśmy przyzwyczajeni, że kiedy coś się zepsuje, stare wyrzucamy, kupujemy nowe. Jeśli producent zastosuje akryl o grubości 5 mm, można usunąć zarysowania nawet do 3 mm. Akryl to także dobry materiał antypoślizgowy, zatem jest bezpieczny. Ponadto łatwo go utrzymać w czystości.
Wanny akrylowe nie mają zbyt wielu wad. Podczas zakupu trzeba jednak zwrócić uwagę na okres gwarancyjny, jakiego udziela producent na dany model oraz na grubość powłoki. Niestety na rynku pojawia się wiele wanien quasi-akrylowych, które są wykonywane z materiałów sztucznych, a tylko natryskiwane niewielką powłoką akrylu. Tego typu zabiegi skutkują szybkim żółknięciem wanny i pojawianiem się pęknięć włoskowatych, których nie sposób usunąć.