aranzujemylazienke.pl
 › Funkcjonalność łazienki › Pralka w łazience

Pralka w łazience

designer 23 marca 2013    

Wygodnym sposobem na pranie jest zaplanowanie w domu osobnej pralni. Niestety, w mieszkaniach w bloku, a często też w domach jednorodzinnych nie ma oddzielnego pomieszczenia do prania. Wtedy najlepiej ustawić pralkę w łazience. Żeby łazienka była funkcjonalna i ładna, mimo ustawienia w niej pralki, trzeba pomyśleć o odpowiedniej zabudowie. Zabudowana pralka w łazience nie rzuca się w oczy i nie zaburza wystroju wnętrza.

Umieszczenie pralki w łazience

Nawet w małej łazience w bloku można stworzyć funkcjonalny kącik pralniczy. Pralkę najlepiej umieścić we wnęce albo pod blatem. Zastanawiając się nad usytuowaniem pralki, weź pod uwagę kilka rzeczy:

Pralka wstawiona w zabudowę z półkami

Pralka wstawiona w zabudowę z półkami

  • wymiary urządzenia,
  • miejsce na przechowywanie brudnych ubrań,
  • miejsce na suszenie prania,
  • miejsce na proszki, płyny i inne środki piorące.

Miejsca te powinny znajdować się w bliskim sąsiedztwie, by ułatwić pranie i skrócić jego czas. Należy też pamiętać, że na rynku dostępne są różne rodzaje pralek. W zależności od wymiarów rozróżnia się trzy główne ich typy.

Pralki standardowe

Pralki do małych łazienek

Pralki ładowane z góry

ładowane z przodu, głębokie i szerokie na 60 cm, wysokie na 85 cm, mieszczą około 6 kg prania zazwyczaj ładowane od przodu, głębokie na 40-45 cm, szerokie i wysokie na 60 cm, mieszczą 4,5 kg prania mają zamykaną u góry klapę, głębokie na 60 cm, szerokie na 45 cm, wysokie na 80-90 cm, mieszczą około 5 kg prania

Aby zamontować pralkę w łazience, potrzebne są: zawór odcinający wodę, odpływ i gniazdko elektryczne. Zawór wystaje ze ściany na kilka centymetrów i musi być do niego łatwy dostęp w razie awarii, dlatego nie powinien znajdować się za pralką. Najlepiej, gdy jest obok pralki albo nad nią. Gniazdo elektryczne powinno być wyżej niż odpływ, ze względu na ryzyko zalania.

Zabudowa pralki w łazience

Pralka w łazience we wnęce

Pralka w łazience we wnęce

Jednym ze sposobów na ukrycie pralki w łazience jest ustawienie jej we wnęce. Standardowa wnęka na pralkę powinna mieć około 70 cm głębokości, natomiast dla pralek płytkich, przeznaczonych specjalnie do małych pomieszczeń wystarczy wnęka o głębokości 55 cm. Zawsze trzeba zostawić 10 cm luzu, aby urządzenie można było łatwo wsuwać i wysuwać. Pralkę można ustawić również na podeście, który jednak musi być stabilny i solidnie wykonany, by wytrzymał ciężar i drgania podczas prania. Pod podestem można zrobić wysuwaną szufladę do przechowywania brudnej bielizny. Jeśli masz do dyspozycji wysoką wnękę, nad pralką możesz zamontować półki na uprane rzeczy i proszki albo zawiesić drążki do suszenia. Gdy pralka jest ładowana od góry, pierwsza półka może się znaleźć dopiero na wysokości 120 cm. Wnęka może mieć różne szerokości, w zależności od wielkości pomieszczenia łazienkowego. Przy szerokości 1 m obok pralki można z powodzeniem ustawić kosz na brudne ubrania, a przy szerokości 1,3 m – dodatkowo suszarkę elektryczną.

Pralka zabudowana i zamknięta szklanymi drzwiczkami

Pralka zabudowana i zamknięta szklanymi drzwiczkami

Drugim funkcjonalnym sposobem na ukrycie pralki w łazience jest umieszczenie jej w szafie z zamykanymi drzwiami. Drzwi mogą otwierać się tradycyjnie, być łamane albo przesuwne. Bardzo wygodnym sposobem jest również zastosowanie drzwi żaluzjowych albo rolety meblowej. Drzwi są ważnym elementem wystroju łazienki, ponieważ zasłaniają bałagan, a także stanowią element dekoracyjny. Drzwi lustrzane mogą np. optycznie powiększyć małe wnętrze. Jeśli w zamkniętej drzwiami wnęce znajdują się drążki do suszenia, drzwi muszą posiadać dwie szpary, aby zapewnić wentylację.

Trzecim sposobem na wygodną i atrakcyjną aranżację łazienki z pralką jest zastosowanie blatu. Pralkę należy umieścić pod blatem, który może stanowić zwyczajne przedłużenie blatu umywalkowego. Można też wybudować dodatkowy blat specjalnie nad pralką i w ten sposób urozmaicić wygląd wnętrza poziomą płaszczyzną. Blat nie może spoczywać na urządzeniu, lecz powinien być z obu stron oparty na ściankach. Nad pralką i obok niej trzeba zostawić kilka centymetrów wolnej przestrzeni. Na podłodze nie może być żadnej blokady w postaci listwy czy szyny, by w czasie awarii woda mogła swobodnie odpływać, a pralkę można było wyciągnąć.

Pralka pod blatem

Pralka pod blatem

Zabudowa pralki blatem jest możliwa tylko w przypadku pralek ładowanych z przodu. Jeśli blat pralki jest jednocześnie blatem umywalkowym, powinien mieć minimum 1,5 m długości – 60 cm na umywalkę, 70 cm na pralkę i 20 cm na podpory. Jeśli łazienka jest na tyle duża, że pozwala na montaż dłuższego blatu, warto się na niego zdecydować i umieścić dodatkowo pod spodem pojemnik na brudną bieliznę czy szuflady na kosmetyki. Minimalna szerokość blatu powinna wynosić 60 cm, co pozwoli na montaż umywalki wpuszczonej w blat. Bardzo dobrym pomysłem aranżacyjnym jest powieszenie nad blatem dużego podłużnego lustra, które odwróci uwagę od urządzenia i powiększy łazienkową przestrzeń. Pralkę pod blatem można też zasłonić podwieszanymi drzwiczkami lub fantazyjną zasłonką.

  • Tweet
  • Share 0
  • +1
Funkcjonalność łazienki

 Previous Post

Szkło i beton w łazience

― 21 marca 2013

Next Post 

Funkcjonalna łazienka dla kobiety

― 24 marca 2013

Related Articles

Kobieca łazienka

bloger ― 17 stycznia 2021 | No Comment

Kobieca łazienka w nowoczesnym stylu

Stworzenie idealnej łazienki wymaga nie tylko skupienia się na jej funkcjonalności, ale równocześnie dopasowania przestrzeni do indywidualnych potrzeb oraz zadbania

bloger ― 7 stycznia 2021 | No Comment

Idealna łazienka dla seniora

bloger ― 27 grudnia 2020 | No Comment

Beże i brązy – idealne kolory do łazienki

Leave a Reply Cancel reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Polub nas na Facebooku

Kategorie

  • Funkcjonalność łazienki
  • Kolorystyka łazienki
  • Styl łazienki

Funkcjonalność łazienki

Idealna łazienka dla seniora

― 7 stycznia 2021 | No Comment

Szuflady – jakie wybrać do łazienki?

― 12 grudnia 2020 | No Comment

Jak zrobić remont bez skuwania?

― 5 grudnia 2020 | No Comment

Ekologiczne panele prysznicowe

― 25 listopada 2020 | No Comment

Wybór właściwego ogrzewania do łazienki

― 13 listopada 2020 | No Comment

Koloprystyka łazienki

Beżowa aranżacja łazienki
Beże i brązy – idealne kolory do łazienki

― 27 grudnia 2020 | No Comment

Zielona łazienka
Zieleń w łazience

― 5 listopada 2020 | No Comment

Szarości w łazience

― 18 października 2020 | No Comment

Copyright © Aranżujemy łazienkę