Sufit w łazience jest tak samo ważnym elementem, jak podłoga czy ściany. Całościowo urządzona łazienka musi mieć sufit odporny na wilgoć, który jednocześnie będzie ładny wizualnie. Najczęściej wybierana metoda dekoracji sufitu to malowanie farbą. Wiele osób decyduje się też na sufit podwieszany, ponieważ daje on więcej możliwości aranżacyjnych. Sufit w łazience może być wykończony jeszcze na wiele różnych sposobów. Trzeba pamiętać tylko o jednym – powinien być odporny na pleśń i rozwój grzybów.
Wykończenie sufitu w łazience
Materiały wykorzystywane do wykończenia sufitu w łazienkach powinny być wytrzymałe na szczególne warunki wilgotnościowe. Jak można udekorować sufit w łazience?
1) Farba – najbardziej popularny sposób wykańczania sufitów w ogóle. Farba emulsyjna niekoniecznie nadaje się do łazienki. Lepiej wybrać te specjalne, np. zawierające jony srebra, które zapobiegają powstawaniu pleśni. Jeśli chodzi o dobór koloru, nie ma żadnych ograniczeń. Od tradycyjnej bieli po barwy, jakie sami skomponujemy. Dowolność wyboru odcienia farby pozwala decydować o estetycznym wyglądzie pomieszczenia.
2) Odkryte deski stropowe – umożliwiają nadanie wnętrzu loftowego stylu. Te z naturalnego drewna przywodzą na myśl rustykalną scenerię. Deski stropowe widoczne na suficie mogą nawiązywać do innych elementów wystroju łazienki, by tworzyć kompozycyjną całość.
3) Sufit podwieszany – jest i praktyczny, i efektowny. Do profili aluminiowych mocuje się płyty gipsowo-kartonowe, co umożliwia ukrycie rur albo urządzeń odpowiedzialnych za wentylację i/lub oświetlenie. Konstruując różne płaszczyzny, można zaznaczyć inne strefy użytkowe łazienki (np. umywalkową, prysznicową). Sufit podwieszany ma tę zaletę, że zabudowę można dowolnie modelować i kształtować.
4) Kasetony i sztukateria – kasetony styropianowe, gipsowe czy drewniane dobrze ocieplają i wyciszają wnętrze oraz wprowadzają pałacowy szyk. Te o bardziej modernistycznym wyglądzie nadają się do nowoczesnych łazienek. Sztukaterie najczęściej stanowią ozdobę brzeżnej części sufitu.
5) Sufit napinany – jest alternatywą dla sufitów podwieszanych. Nie trzeba wykonywać stelaży ani konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych. Jest szybki w montażu, nie wymaga malowania i wygląda jak zwykła folia. Może posiadać nadruk albo być w jednej tonacji kolorystycznej. Ciekawy efekt uzyskamy, gdy sufit napinany podświetlimy, np. LED-ami. Dzięki niemu ukryjemy nierówności, pęknięcia i rury.