Mimo iż zdajemy sobie sprawę, że światło naturalne jest najtańsze i najzdrowsze, to niestety nie zawsze istnieje możliwość zamontowania okna we wszystkich pomieszczeniach w domu. W wielu mieszkaniach znajdują się garderoby, korytarze czy łazienki, w których musimy korzystać ze światła sztucznego. Innym rozwiązaniem jest montaż świetlika tunelowego. Dostarcza on nie tylko światło naturalne do wnętrza, rozjaśnia pomieszczenie, ale również umożliwia zmniejszenie rachunków za prąd i wpływa korzystanie na nasze samopoczucie. Co warto wiedzieć o świetlikach tunelowych?
Jak działa świetlik tunelowy?
Masz dość ciemnej łazienki, w której nie możesz zrobić makijażu? Twoja łazienka znajduje się na poddaszu i nie masz szans na zamontowanie okna? Świetlik tunelowy to metoda na mroczne i ponure łazienki! Świetliki doprowadzają światło do pomieszczenia od dachu budynku do sufitu za pomocą specjalnie zaprojektowanego i elastycznego tunelu. Świetlik można wykorzystać także wieczorem albo w nocy, jeśli zainstalujemy w nim oprawę oświetleniową, która będzie pełniła rolę lampy. Część zewnętrzną świetlika widać na dachu (przypomina małe okno połaciowe). Skupia ona światło słoneczne i doprowadza je tunelem za pomocą odbić lustrzanych do pomieszczenia, na pryzmatyczny rozpraszacz. W łazience na suficie świetlik przypomina wyglądem plafon.
Świetliki tunelowe można zamontować w dowolnym miejscu na dachu. Sprawdzają się i na dachach płaskich, i na dachach stromych. Nie ma najmniejszego znaczenia, czy łazienka znajduje się na poddaszu, czy na parterze. Długość między sufitem a połacią dachu może wynosić nawet do 15 m, chociaż oczywiście doświetlenie pomieszczenia świetlikiem jest tym lepsze, im mniejsza długość tunelu światłonośnego. Istnieją różne rodzaje tunelów – giętkie i sztywne. Te drugie są efektywniejsze i mogą doświetlić nawet 16 m2.
Montaż świetlika przypomina montaż okna dachowego. Instalacja świetlika rurowego jest dość prosta i nie wymaga żadnych zmian w konstrukcji dachu. Świetlik można zamontować na dowolnym etapie budowy domu, jak również podczas remontu. Architekci zalecają montować kopułę świetlika na najbardziej nasłonecznionej części dachu (na południu), unikając sąsiedztwa budynków czy wysokich drzew, które mogłyby zacieniać połać dachu. Jeżeli masz dość sztucznego światła w ciemnej łazience na poddaszu, pomyśl o zamontowaniu świetlików tunelowych, które rozjaśnią pomieszczenie i nadadzą wnętrzu indywidualny charakter.