Jak kojarzy nam się czarny kolor? Czy często bierzemy go pod uwagę w aranżacji łazienki? Raczej nie, ponieważ wielu z nas obawia się tego koloru i uważa go za smutny i przytłaczający. Jeśli już decydujemy się na czerń w łazience, to zazwyczaj w zestawieniu z inną barwą, np. czerwienią, bielą, złotem lub écru. Takie połączenie kolorystyczne uważamy za bezpieczniejsze i ciekawsze. Okazuje się jednak, że łazienka w czerni wcale nie musi być nudna i przygnębiająca. Nowoczesna łazienka w czarnym kolorze to jeden z nietypowych, ale modnych trendów we współczesnych aranżacjach wnętrz łazienkowych.
Nie taki diabeł straszny…
Producenci łazienkowych płytek ceramicznych coraz chętniej oferują kolekcje w bardzo ciemnych kolorach. Ciemne płytki o połyskliwej powierzchni są wyrazem elegancji i klasy. Monochromatyczna łazienka w ciemnym odcieniu jest dość łatwa do zaprojektowania, ale występuje rzadko. Ciemne wnętrza łazienkowe są bowiem trudne do utrzymania w czystości i dlatego niepraktyczne. Choć robią niesamowite wrażenie i są po prostu wyjątkowe, nastręczają kłopotów z porządkiem i higieną. Na ciemnych płytkach bardzo widać kurz, włosy i wszelkie nieczystości, dlatego łazienka w czarnym kolorze to łazienka trochę „na pokaz”, a nie do codziennego użytku. We współczesnych aranżacjach wnętrz projektanci i dekoratorzy starają się jednak „oswoić” czerń – również w łazience. Czasami ich próby okazują się całkiem dobre.
Czarny kolor lubi towarzystwo innych barw i znakomicie z nimi współgra. Najlepiej stosować go w dużych pomieszczeniach, ponieważ użyty na znacznych płaszczyznach optycznie zmniejsza wnętrze. Projektanci i styliści wnętrz twierdzą jednak, że czerń może się subtelnie przedstawiać nawet w małych łazienkach – szczególnie jeśli w pomieszczeniu znajduje się okno. Łazienka w czarnym kolorze ładnie prezentuje się przełamana jasnymi dodatkami, np. białymi nowoczesnymi meblami i odpowiednio rozmieszczonym światłem. W czarnej łazience doskonale komponuje się przeszklona kabina prysznicowa z deszczownią i duże tafle pionowych luster bez ram. Prysznic powinien mieć delikatne chromowane profile. Jeśli chodzi o baterie, najlepiej będą wyglądały stalowe, błyszczące. Grzejniki mogą być srebrzyste, ewentualnie białe.
Diabeł tkwi w szczegółach…
Aranżując czarną łazienkę, trzeba pomyśleć o każdym detalu, ponieważ to właśnie szczegóły tworzą niesamowitą całość. W czarnej łazience efektownie przedstawia się drobna ciemna mozaika, na tle której można zamontować jasną armaturę. Odpowiednio doświetlona sprawi wrażenie ekskluzywnego salonu łazienkowego. Do czarnej łazienki najbardziej pasuje zimne, niebieskie lub białe światło – nowoczesne kinkiety, lampy, sufitowe halogenki. Dodatki powinny być stosowane oszczędnie i z wysublimowanym smakiem, np. srebrne, błyszczące, kamienne lub szklane. Jeśli zależy nam na stonowaniu drapieżności czerni, można ją zestawić z jasnym drewnem. Ten duet wydaje się nietypowy, ale naprawdę jest udany i robi piorunujące wrażenie.