Większość z nas myśli o białym jako klasycznym kolorze, który pasuje do wszystkiego i nigdy nie wychodzi z mody. To jeden z powodów, dla których biel jest popularnym wyborem dla wystroju wnętrza. Na pierwszy rzut oka może być trudno odróżnić od siebie wiele odcieni białego. Aby zrozumieć zakres kolorystyczny tej potężnej barwy, należałoby zmienić sposób patrzenia i zobaczyć, jak biały na białym może się różnie prezentować, szczególnie w łazience.
Biały jak śnieg
Biała łazienka pozostaje ciągle na topie od co najmniej początków XX wieku. Projektanci wnętrz i konsultanci kolorów podkreślają, że łazienki w białej kolorystyce są nadal popularne, ponieważ biel kojarzy nam się z czystością, zdrowiem i higieną. Biała łazienka wygląda na czystą, zadbaną, schludną, uporządkowaną. Jeżeli zastanawiasz się nad użyciem białego schematu do łazienki, rozważ zastosowanie szerokiej palety kolorystycznej, a także więcej niż jednej faktury dla uzyskania lepszego efektu aranżacyjnego. Kiedy pracujesz z bielą, kolor może wyglądać na szlifowany, szczotkowany albo gładki. Tekstury w łazience można stosunkowo łatwo ze sobą zestawiać. Na przykład, jeśli umywalka, wanna i toaleta są w białym połysku, można użyć białych matowych płytek na obudowie wanny albo białych płytek kamiennych na blacie umywalki.
By biel w łazience nie stała się nudna, dodaj coś interesującego, np. lampy, których światło może w bardzo ciekawy sposób podkreślić teksturę białych powierzchni. Szkoło dekoracyjne w drzwiach prysznicowych może tworzyć podczas kąpieli ciekawe efekty wizualne poprzez połączenie przejrzystego szkła z subtelnymi wzorami, gry światła, cienia, pary wodnej i wody.
Jeśli myślisz o łączeniu kolorów z bielą albo o wykorzystaniu koloru jako akcentu w białej łazience lub użyciu białego jako akcentu w kolorowej łazience, musisz pamiętać o palecie ciepłych i zimnych barw. Wszystkie kolory opierają się albo na niebieskim, albo na żółtym, z bielą jest identycznie. Różnicę widać, gdy spojrzymy na różne odcienie białego zestawione razem – widać, że jedna biel jest bardzo ciepła (oparta na żółci), a druga jest niezmiernie zimna (oparta na niebieskim). Jeżeli zaczynasz aranżowanie łazienki od zera i zamierzasz używać białego jako głównego koloru we wnętrzu, wybierz tło, jakie najbardziej lubisz. Jeżeli boisz się eksperymentować z kolorami, możesz użyć taki sam odcień białego na wszystkich powierzchniach – ścianach, płytkach, meblach, podłodze, umywalce, wannie, misce toaletowej – a kolor dodać tylko w postaci dywaników, ręczników, zasłonek prysznicowych itp. W ten sposób zawsze będziesz mieć możliwość zmiany akcentów kolorystycznych w zależności od nastroju bez konieczności robienia kosztownego remontu.