Malowanie pomieszczeń w domu jest pracochłonne i wymaga wcześniejszego przygotowania. Łazienka jest szczególnym miejscem i stanowi największe wyzwanie pod względem malowania ścian. Łazienki są zazwyczaj małe (szczególnie te blokowe), mają wiele zakątków, zakamarków, a powietrze w nich jest wilgotne. To wszystko sprawia, że do malowania w łazience trzeba przygotować się w sposób szczególny i przemyślany. Nie wystarczy sam pędzel, farba i folia chroniąca przed zachlapaniem newralgicznych miejsc. Jak umalować łazienkę, by ściany były ładne i gładkie?
Malowanie łazienki
Malowanie pomieszczeń, a szczególnie łazienki, nie jest najprzyjemniejszym zajęciem. Niemniej jednak jeśli się dobrze za to zabierzemy, malowanie nie musi nas wcale przerosnąć. Na samym początku całą łazienkę należy obkleić taśmą malarską. Taśmę ochronną trzeba nakleić także na sufit. Należy to zrobić precyzyjnie i mocno, by farba w żadnym miejscu nie przeciekła i by nie powstały zacieki. Farba, jakiej użyjemy do malowania ścian w łazience, musi być oporna na uszkodzenia mechaniczne i na długie działanie wody. Powinna być to farna hydrofobowa, grzyboodporna, z dodatkiem składników antyroszeniowych, które zabezpieczą powłokę przed rozwojem chorób grzybowych i pleśni. Jeśli nie wiemy, jaka farba będzie odpowiednia do łazienki, zawsze możemy podpytać specjalistę w sklepie budowlanym.
By dodatkowo zwiększyć odporność podłoża na wodę, przed malowaniem można zastosować preparat izolujący wilgoć.
Małe łazienki najlepiej malować na jasne, pastelowe kolory, które optycznie powiększą wnętrze. Barwy ciemne wizualnie zmniejszają metraż i przytłaczają. W starym budownictwie łazienki mają zwykle wysoki sufit. By go obniżyć, można go pomalować na ciemniejszy kolor, np. pasujący do koloru płytek. Bardzo szerokie łazienki zmniejszymy, malując przeciwległe ściany tym samym kolorem farby.
Malowanie w łazience utrudnia przede wszystkim wilgoć. Zanim chwycimy za pędzel lub wałek do malowania, pomieszczenie należy dobrze osuszyć. Wilgoć może uszkodzić powłokę farby i popsuć wszystkie nasze wysiłki. Gdy będzie zbyt wilgotno, może być problem z nałożeniem farby. Dopóki farba nie wyschnie, nie zamykajmy okien i drzwi – cyrkulacja świeżego powietrza szybciej osuszy ściany.