Dywany zazwyczaj kojarzą nam się z salonem albo pokojem dziecinnym. Tylko niektórzy decydują się na zakup dywaników do łazienki. Jeśli już padnie decyzja o nabyciu dywaników łazienkowych, zwykle kupujemy je w komplecie, np. dywanik pod sedes, pod kabinę prysznicową i przykrycie na klapę WC. Zanim jednak wybierzesz dywan do swojej łazienki, pomyśl o własnych oczekiwaniach, potrzebach i wymaganiach. Jakie zalety ma położenie dywanika w łazience?
Zalety dywanów łazienkowych
Dywany przestały być zarezerwowane wyłącznie do salonów czy pokojów. Kładzie się je również w salonach kąpielowych i łazienkach. Dlaczego wybieramy dywaniki łazienkowe? Nie tylko ze względu na chęć stąpania po ciepłej podłodze. Jeśli nie mamy ogrzewania podłogowego, to inwestycja w puszysty dywanik jest opłacalna. Nie musimy chodzić po zimnych kafelkach, gdy wyjdziemy spod prysznica czy gdy idziemy rano myć zęby. Dywaniki łazienkowe, np. te wykonane z pianki, mają właściwości antypoślizgowe. Kiedy stawiamy stopy na mokrej posadzce, łatwo stracić równowagę i pośliznąć się, robiąc sobie krzywdę. Dywanik w łazience minimalizuje to ryzyko.
Dywaniki łazienkowe odgrywają też rolę estetyczną i dekoracyjną – podkreślają styl łazienki (dlatego warto je dopasować do ogólnej aranżacji wnętrza) i czynią ją bardziej przytulną. Warto jednak pamiętać, by nie przesadzać z wielkością dywaników, szczególnie w małych łazienkach. W niewielkich pomieszczeniach lepiej sprawdzą się maty łazienkowe. Oprócz wielu plusów dywaników łazienkowych, warto zwrócić uwagę też na ich minusy, a mianowicie na fakt, iż mokre sprzyjają rozwojowi bakterii i pleśni. Dywanik chłonie wilgoć jak gąbka, stając się pożywką dla grzybów. By zatem długo cieszyć się wygodą korzystania z dywanika łazienkowego i jego pięknem, należy go regularnie prać i suszyć.
Wybór dywanika zależy przede wszystkim od naszych gustów i preferencji. Decyzję wcale nie jest tak łatwo podjąć, bo dywaniki są produkowane z różnych materiałów: z bawełny, materiałów syntetycznych, bambusa, korka itp. Te bawełniane są z reguły płaskie albo przypominają grube koce i pledy i występują w naturalnych kolorach, natomiast dywaniki syntetyczne są puszyste, o długim włosiu i bardzo barwne.