Ekologiczna łazienka to łazienka o naturalnym wyglądzie, bazująca na takich materiałach, jak kamień, drewno, żwir czy bambus. Oprócz ekologii w wyglądzie cechuje się ergonomią oraz zastosowaniem rozwiązań mających na celu oszczędność wody i energii. Styl ekologiczny w łazience jest ponadczasowy i niebanalny. Polecany ludziom żyjącym w zgodzie z naturą.
Styl ekologiczny w aranżacji łazienki
Łazienka aranżowana w stylu ekologicznym to azyl spokoju i miejsce wewnętrznego wyciszenia. Nie można jej jednak mylić z łazienką rustykalną, wiejską, starodawną. Łazienka ekologiczna jest nowoczesna, bazuje na kreatywnych rozwiązaniach technologicznych, mających na celu ochronę środowiska.
W ekologicznej łazience efektownie prezentuje się drewniana podłoga z prostych podłużnych desek, odpowiednio zaimpregnowana przed wilgocią. Zamiast drewna można sobie pozwolić również na ceramiczne płytki imitujące naturalny kamień, np. na płytki gresowe. Na podłodze w okolicy wanny lub prysznica można rozścielić bambusową albo drewnianą matę.
Do łazienki eko pasują przede wszystkim takie kolory, jak biel, beż, szarość, zieleń, brąz, neutralne kolory ziemi i piaskowe odcienie żółci. Barwy powinny być stonowane, inspirowane przyrodą. Ekologicznie znaczy naturalnie, dlatego ściany w łazience eko można wykończyć kamieniem albo zaimpregnowanym drewnem. Do wnętrza należy wpuścić dużo światła, najlepiej naturalnego. W oknach warto zawiesić bambusowe rolety albo zasłonki z bawełny bądź lnu.
W ekologicznej łazience nie ma miejsca na kontrasty. Łazienka w stylu eko powinna być prosta, harmonijnie urządzona, czysta i przytulna. Dużą rolę odgrywa w niej roślinność – dorodne kwiaty doniczkowe o dużych liściach, takie jak: juka, pachira, fikus czy filodendron.
Meble i armatura do ekologicznej łazienki
Do ekologicznej łazienki najbardziej pasują meble z jasnego egzotycznego drewna, ewentualnie z wikliny. Nadają wnętrzu lekkości i dobrego smaku. Jeśli chodzi o ceramikę sanitarną, najlepiej wybierać w białym kolorze i odpowiednio zabudować. Na rynku dostępne są nie tylko akrylowe wanny, ale również specjalne wanny drewniane. W ekologicznej łazience komponują się idealnie. Dodatki powinny być również ekologiczne. Warto zatem zainwestować w drewniane szczotki do mycia, prawdziwy pumeks i gąbki, drewniane kubeczki na akcesoria łazienkowe itp.
Sprzęt łazienkowy powinien być energooszczędny i ograniczający zużycie wody. Na rynku dostępne są specjalne baterie łazienkowe z funkcją eko, sterowane elektronicznie lub tzw. baterie bezdotykowe, które zmniejszają przepływ wody. Niektórzy nie wahają się iść w ekologicznych rozwiązaniach dalej i montują w łazience bezwodny pisuar albo decydują się na technologię water-reuse.
Technologia ta polega na wykorzystaniu zużytej w umywalce wody do spłukiwania muszli klozetowej. Jak widać, ekologia może iść w parze z ekonomią i funkcjonalnością. Wszystkie przedmioty wystroju ekologicznej łazienki powinny być naturalne. Zrezygnuj z PCV i wyrobów plastikowych. Postaw na naturalność i niewymuszoną elegancję.