Już niemal standardem staje się fakt, że łazienka ma pełnić funkcję przestrzeni prywatnej, w której będziemy mogli się relaksować i odpoczywać. Coraz ważniejszy staje się wygląd łazienki w połączeniu z funkcjonalnością. Warto też wprowadzać elementy sentymentalne, przywołujące miłe wspomnienia i będące przyjemne w odbiorze. Te wszystkie warunki spełnia pokój kąpielowy, który od zwykłej łazienki nie różni się jedynie metrażem, ale przede wszystkim filozofią wystroju i aranżacji.
Wyposażenie pokoju kąpielowego
Pokój kąpielowy to miejsce relaksu i regeneracji sił, dlatego nie może zabraknąć elementów prosto z pokoju dziennego, jak fotele, leżaki czy szezlongi. Warto też pomyśleć o ustawieniu toaletki – z tego rozwiązania na pewno będą zadowolone kobiety. Nutę romantyczności do wnętrza wprowadzą świeże kwiaty. Centrum każdego salonu kąpielowego i jego najważniejszą częścią powinna być wanna, w której będzie można zażywać aromatycznych i kojących kąpieli. Sprawdzi się zarówno wanna wolnostojąca w stylu retro, jak i nowoczesna wanna z dodatkowymi funkcjami typu hydromasaż.
W salonie kąpielowym nie może zabraknąć nastrojowego oświetlenia. W pokojach kąpielowych, które powinny swoim wyglądem nawiązywać do salonów, powinny być też duże okna, a nawet drzwi tarasowe. Nastrojowy charakter uzyskamy, aranżując w pokoju kąpielowym kominek. Salon kąpielowy to nie tradycyjna łazienka, dlatego nie ma tu miejsca na pralkę, suszarkę czy środki czystości. Salon kąpielowy powinien być ukierunkowany wyłącznie na kąpiel i relaks – z tego też względu na tego typu rozwiązania architektoniczne decydują się właściciele przestronnych pomieszczeń. Chociaż nie ma ścisłych wytycznych, które by regulowały, na jakim metrażu można urządzić salon kąpielowy, to nie ulega wątpliwości, że im większą powierzchnią dysponujemy, tym łatwiej o aranżację salonu kąpielowego. Salon kąpielowy najlepiej sytuować w pobliżu sypialni w strefie przeznaczonej do odpoczynku.
Warto też pamiętać, że ze względów praktycznych, oprócz salonu do kąpieli, powinniśmy mieć w domu osobną pralnię i łazienkę dla gości. Czasami urządzając salon kąpielowy, łączy się go z sauną, by zmaksymalizować przyjemność płynącą z odpoczynku.