Efektowne i funkcjonalne wykończenie ścian i podłogi w łazience to nie lada wyzwanie. Wybór materiałów wykończeniowych na rynku budowlanym jest ogromny, a pomysłów na łazienkę mnóstwo. Jak znaleźć odpowiednią aranżację łazienki dla siebie? Jak zestawiać ze sobą różne materiały, by łazienka wyglądała modnie i elegancko?
Jak wybierać materiały wykończeniowe do łazienki?
Wygodna i ładna łazienka na co dzień zapewnia potrzebną dawkę komfortu. Warto ją urządzić w funkcjonalny i niepowtarzalny sposób. Przy wyborze materiałów wykończeniowych na pewno trzeba kierować się posiadanym budżetem i brać pod uwagę ceny określonych materiałów. Warto jednak również kierować się własnym gustem, potrzebami i marzeniami. Wtedy będziemy mogli zawęzić swoje poszukiwania do konkretnych materiałów, kolorów i wzorów. Przeglądane w katalogach i na różnych stronach internetowych aranżacje łazienek mogą być inspirujące i pobudzić naszą wyobraźnię do stworzenia własnego pomysłu na łazienkę. Warto jednak pamiętać, że większość przedstawianych na zdjęciach projektów wymaga dość dużej przestrzeni. Aranżując własną łazienkę, pomysły projektowe należy dostosować do wielkości pomieszczenia i jego architektonicznych możliwości. Jak wybierać materiały wykończeniowe na ściany i podłogi w łazience? Najlepiej drogą eliminacji. Na początku należy określić, jaki rodzaj materiału wykończeniowego nas interesuje (płytki, drewno, kamień naturalny, kamień sztuczny, szkło, stal nierdzewna, mozaika itp.). Potem warto przejrzeć różne modele oferowane przez wybranych producentów i spośród nich zdecydować się na najbardziej odpowiadający nam wzór/rodzaj.
Jak łączyć ze sobą materiały wykończeniowe?
Ściany i podłoga w łazience mogą być wykończone na różne sposoby, ale najpraktyczniejszym i najczęściej stosowanym materiałem są płytki ceramiczne. Ich modeli i wzorów jest tyle, że aż trudno połapać się w tak dużej rozmaitości. Obejrzenie setek serii produkcyjnych czasem wcale nie rozjaśnia w głowie, a wręcz jeszcze bardziej utrudnia wybór. Aby choć trochę decyzję sobie ułatwić, warto wyeliminować te wzory, które nam się nie podobają lub nie są modne.
Przy wyborze płytek dobrze jest wykluczyć wzory imitujące kamień, rozmazane pseudo-marmury itp., a skupić się na szukaniu ciekawych kolorów, faktur i kształtów. Interesujący kolor wcale nie musi oznaczać koloru jaskrawego czy dziwacznego. Jeśli preferujemy kolory ciemne, to wybierajmy te w spokojnym odcieniu, jeśli zaś marzymy o jasnej łazience, to postawmy na płytki mieniące się w świetle lub w zestawieniu z innymi kolorami. Najlepsze są płytki złożone z wielu barw o niskim nasyceniu. Mówiąc o ciekawej fakturze, niekoniecznie trzeba mieć na względzie nierówności, wgłębienia czy regularnie tłoczone wzory. Powierzchnia płytek może być gładka jak lustro albo aksamit, może być jednak również szorstka w dotyku, matowa, porowata. Faktura płytek jest bardzo istotna w wykańczaniu łazienki, ponieważ różne faktury skutkują innym odbiciem światła, dając przez to odmienne efekty wizualne i przestrzenne. Bardzo oryginalnym i modnym w ostatnim czasie pomysłem na wykończenie łazienki są płytki w kształcie wydłużonych prostokątów. Należy jednak pamiętać, że im bardziej nietypowe płytki, tym mniej nadają się do wyłożenia całego pomieszczenia, a lepiej sprawdzają się jako dekoracyjny dodatek na wybranym fragmencie ściany.
To właśnie łączenie ze sobą na powierzchni ściany różnych materiałów daje najciekawsze efekty i skutkuje oryginalnością aranżacyjną. Łazienka nie jest wtedy monotonna, przewidywalna w wystroju, lecz urozmaicona, oryginalna. Bardzo dobrym pomysłem jest wprowadzanie kontrastów, np. między geometrycznym rytmem glazury a naturalnym rysunkiem kamienia czy drewna. Gres ścienny warto z kolei zestawić z metaliczną w połysku stalą. Jeśli zależy nam na dekoracyjności wnętrza, warto wybrać mozaikę ze szkła weneckiego albo kamienne płytki (najlepiej w niestandardowym formacie). Kamienne płytki bardzo dobrze komponują się z gresem o naturalnym kolorze i wzorze. Oryginalne połączenie materiałów wykończeniowych w łazience robi duże wrażenie i wygląda o wiele lepiej niż fabrycznie produkowane ceramiczne dekory.