Wnętrza urządzone w stylu folkowym zyskują w ostatnim czasie na popularności. Trendy ludowe wykorzystuje się również w aranżacji łazienek. Modny folklor odznacza się prostotą i naturalnością. Paski, kwiaty, koguty, pawie, misterne wycinanki to różne wzory z polskich regionów, które można w ciekawy sposób przenieść do wnętrza. Drewniana mydelniczka, stoły i ławki w roli szafek podumywalkowych, tara do prania to elementy, które podkreślą ludowy charakter łazienki. Niestety, często nie doceniamy etnograficznego bogactwa i rodzimego baroku.
Ludowość w łazience
Ludowe motywy we wnętrzu zestawione z umiarem w otoczeniu nowoczesnych sprzętów mogą dać naprawdę ciekawe efekty aranżacyjne. Na początku najlepiej zdecydować, z którego regionu będziemy czerpać inspirację. Może sięgniemy po tradycję Warmii albo zaczerpniemy z Podhala i wprowadzimy detale w postaci parzenic? Warto wybrać jeden, przewodni element, który zastosujemy z umiarem, np. motyw wycinanki albo pasiaka. Grzech przesady i obfitości mógłby zepsuć nasze starania aranżacyjne.
Wiele inspirujących wzorów dekoracyjnych znajdziemy w polskich strojach ludowych, z których możemy powielić gotowe zestawy barwne. Nie bójmy się mieszania stylów, połączenia intensywnego koloru z elementem koronki czy haftu. Tradycja i folklor w konfrontacji z nowoczesnością zwykle wychodzi obronną ręką. Jeśli mamy wątpliwości, co i jak ze sobą zestawić, zawsze można poprosić o poradę architekta lub dekoratora wnętrz.
Niepowtarzalny folkowy klimat możemy przetransformować na grunt współczesności nie tylko w postaci ludowych wzorów na ścianach, ale też w postaci ceramiki łazienkowej. Głębokie umywalki o cienkich rantach przywodzące na myśl skojarzenia z baliami, w których można zrobić drobne pranie, przeniosą nas do źródeł tradycji. Charakter folklorystyczny podkreślą też surowe, drewniane ławy jako meble łazienkowe, tary do prania zawieszone na brzegu umywalki czy drewniane mydelniczki. Łowicki pasiak zastosowany na fragmencie ściany może stać się doskonałym uzupełnieniem surowej, minimalistycznej łazienki. Do tego odważne zestawienia barw (np. czerwony z zielonym) przypominające motywy ze spódnic tancerek zespołów folklorystycznych. Ludowe wzory we wnętrzach to bez wątpienia oryginalny pomysł, który zwróci uwagę niejednego użytkownika łazienki.