Ciekawa łazienka w stylu eklektycznym to prawdziwe wyzwanie dla projektanta wnętrz. Styl eklektyczny to nietypowy styl łączący elementy różnych trendów aranżacyjnych. Dla eklektyzmu charakterystyczne jest zestawianie ze sobą nowoczesnych elementów wystroju ze składnikami tradycyjnymi, nieco nadgryzionymi zębem czasu. W stylu eklektycznym nowoczesne rozwiązania architektoniczne współgrają z zabytkowymi pamiątkami czy sentymentalnymi sprzętami, np. stary drewniany zegar z wahadłem zestawiany jest ze współczesnym obrazem.
Eklektyzm w łazience jest trendy
W architekturze i aranżacji wnętrz eklektyzm jest twórczością kompilacyjną, która polega na zestawianiu ze sobą elementów z różnych stylów i epok. Styl eklektyczny jest o tyle oryginalny i niekonwencjonalny, że nie prowadzi do wytworzenia nowej syntetycznej jakości. Oznacza to, że łączone ze sobą elementy nie podlegają jakimś kryteriom wyboru i nie prowadzą do zaistnienia jednorodnej pod względem stylu całości. Mówiąc najogólniej, eklektyzm to twórczy misz-masz, mnogość stylów w stylu. Nie każdy decyduje się na eklektyczną łazienkę, bo jest ona nietypowa i wysublimowana artystycznie. By zadziwiała pięknem i oryginalnością, trzeba nie lada kreatywności, pomysłu i aranżacyjnej wyobraźni. Bez tych cech eklektyczna łazienka może stać się kiczem. Zestawianie ze sobą różnych elementów wystroju, choć pozbawione z góry narzuconego klucza aranżacji, wymaga artystycznego wyczucia i twórczej wrażliwości.
Aranżacja łazienki w stylu eklektycznym
Elegancka łazienka w eklektycznym stylu może być utrzymana w jednorodnej kolorystyce, może też zaskakiwać kontrastowymi zestawianiami barwnymi. Żeby uciec od typowych dla łazienek zimnych kolorów, można zastosować tapety i egzotyczne drewno. Wyposażenie i meble do eklektycznej łazienki najczęściej są stylizowane. W eleganckiej łazience na pewno nie może zabraknąć wolnostojącej wanny na nóżkach. Jednak dla utrzymania cech eklektyzmu nie wstawiamy jej do rustykalnego, etnicznego wnętrza, ale do pomieszczenia współczesnego z nowoczesnymi rozwiązaniami aranżacyjnymi. Umywalka nie musi być zbieżna ze stylem wanny, a nawet nie powinna być. Zrezygnuj zatem z umywalki na masywnej nodze i wybierz raczej nowoczesną umywalkę na szafeczce z błyszczącymi frontami. Dzięki podumywalkowej szafce zyskasz dodatkowy schowek. Lustro może być nowoczesne, bez ram albo stylizowane – otoczone kutą ramą lub drewnem. Oświetlenie – według własnego uznania i gustu. Najważniejsze, by było jasne i ułatwiało codzienną toaletę. Najlepiej umieścić je w pobliżu umywalki i w okolicach strefy kąpielowej. Eklektyzm w łazience może się też przejawiać w zestawianiu ze sobą różnych materiałów: kamienia, drewna, szkła, plastiku, metalu itp. Im większa różnorodność faktur, kolorów i stylów, tym większe zaznaczenie eklektyzmu w łazience.