Orientalne klimaty w łazienkach powracają znowu do łask. Jedną z propozycji aranżacji łazienki jest styl japoński. Łazienka w stylu japońskim to dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie życie w zgodzie ze sobą i z naturą. Prostota, minimalizm form, ład przestrzeni, surowość barw i kształtów to charakterystyczne cechy japońskiego stylu. Zobacz, czym odznacza się styl japoński w łazience.
Cechy łazienki w stylu japońskim
Japoński styl w urządzaniu wnętrz często określa się mianem maksymalnego minimalizmu, ale nie do końca jest to prawda. Zależy, jak poważnie chcesz potraktować temat, tzn. czy chodzi o wolną interpretację stylu czy też o ścisłe trzymanie się reguł zen – jak w domach i ogrodach japońskich. Poniżej znajdziesz charakterystyczne cechy aranżacji łazienki w japońskim stylu:
- przewaga geometrycznych form, np. prosty kształt mebli, przesuwne drzwi podzielone poziomymi listwami, harmonijkowe parawany,
- nawiązanie do natury w użytych materiałach wykończeniowych i dekoracjach, np. kamienie na podłodze i jako element ozdobny, bambus jako roślina ozdobna i jako drewno, ciemne egzotyczne drewno, np. wiśnia japońska, lapacho, merbau, palisander, wenge,
- stonowana kolorystyka, np. naturalne odcienie brązu, beżu i szarości, biel, czekolada, czerń, w dodatkach można sobie pozwolić na kolor różowy lub czerwony korespondujący z japońską wiśnią,
- dwupoziomowa podłoga, wyznaczająca dwa piętra łazienki, uzyskana dzięki uskokowi lub schodkowi, często zróżnicowana pod względem wykończenia, np. wyższa jej część wyłożona jest egzotycznym drewnem odpornym na wodę, a dolna – wysypana drobnymi kamieniami otoczakami,
- naturalne oświetlenie lub światło sztuczne, ale ukryte, dające dużą ilość półcieni.
Aranżacja łazienki po japońsku
Japońska łazienka powinna być prosta, wyważona w kolorystyce i formie, pełna harmonii. Powinna sprzyjać medytacji i duchowemu odpoczynkowi. Meble do japońskiej łazienki nie mogą być ciężkie ani przesadne w ornamentykę. Najlepsze są ciemne meble o prostych kształtach i liniowych podziałach, np. na przednich profilach. Dobrze jeśli współgrają one z przesuwnymi matowymi drzwiami wejściowymi. Meblem niezbędnym w japońskiej łazience są pojemne półki na ręczniki. Nie wolno również zapomnieć o lustrach, które zgodnie z filozofią feng shui kierują energię życiową w odpowiednie miejsca. Materiały chętnie wykorzystywane w aranżacji japońskiego wnętrza to przede wszystkim drewno, kamień i papier.
Należy pamiętać, że tradycyjna japońska łazienka składa się z dwóch pomieszczeń. Jedno jest wydzielone na wannę i prysznic, drugie zaś – na umywalkę. Toaleta stanowi całkowicie oddzielne wnętrze. Gdy urządzasz łazienkę w japońskim stylu, w podziale pomieszczenia pomóc mogą finezyjne przepierzenia, kamienne murki, zróżnicowanie poziomów podłogi albo orientalne parawany z literami japońskiego alfabetu na frontach.
Barwy odpowiednie do japońskiej łazienki to barwy wyciszone, spokojne, które nastrajają optymistycznie. Polecane są odcienie neutralne, takie jak biel, beże, szarości, jasna zieleń. Odważni mogą pokusić się o bardziej intensywne kolory, np. o pomalowanie jednej ściany na czerwono. Jeśli symbole japońskiego alfabetu nie widnieją na meblach, można je wprowadzić na ścianie. Wystarczy kupić specjalne szablony i nanieść je za pomocą farby. Ścienna ornamentyka podkreśli japoński charakter łazienki i wprowadzi do wnętrza klimat Orientu.
Oświetlenie w japońskiej łazience powinno wyglądać naturalnie. Najlepiej, gdy w pomieszczeniu są okna, przez które operuje dzienne światło. Można je wyposażyć w bambusowe rolety. Jeśli w łazience nie ma okien, trzeba zadbać o sztuczne światło. Musi być ono jednak jak najbardziej ukryte, nierzucające się w oczy. Dobrym rozwiązaniem są halogenki w podwieszanym suficie lub proste lampy pasujące do całości wystroju – dające rozproszone światło i tworzące nastrojowy klimat.
Styl japoński rządzi się zasadą: im mniej, tym lepiej. Dlatego z dodatkami nie wolno przesadzać. Do wyboru masz różne elementy dekoracyjne, ale musisz postawić tylko na kilka z nich. Wprowadzenie ich wszystkich do wnętrza może skutkować przerostem formy nad treścią. Jakie ozdoby pasują do łazienki w japońskim stylu? Np. kamienne misy, wazony z bambusowymi pędami, klimatyczne lampiony z czerpanego papieru, świece, japońskie kimono zamiast szlafroka. W japońskiej łazience warto też umieścić kwiaty. Dzięki nim można wprowadzić do wnętrza nutę egzotyki. W łazience po japońsku bardzo ładnie prezentować się będzie karłowate drzewko bonsai w kamiennej donicy, juka, różne gatunki orchidei lub kwiaty wiśni.