Pop-art z lat 60. i 70. XX wieku znowu powraca do łask. Co prawda jest to styl dość szalony i ekstrawagancki, ale niektórzy lubią niekonwencjonalne rozwiązania w aranżacji wnętrz. Styl pop-artowski w łazience charakteryzuje się przede wszystkim odważnym łączeniem kolorów i motywów. Wiele osób uważa pop-art za styl kiczowaty i tandetny, zdecydowanie wybierając sprawdzone klasyczne pomysły aranżacyjne. Wyważony dobór pop-artowskich elementów w wystroju łazienki sprawi, że wnętrze nabierze niebanalnego charakteru, ale nie przytłoczy.
Magnetyzm wzorów i kolorów
Styl pop-art dąży do zobrazowania czy wyrażenia masowego konsumpcjonizmu i wielkomiejskiej cywilizacji. Charakterystycznymi składnikami tej sztuki są:
- wyraziste obrazki komiksowe,
- zwrot ku rysunkowi, fotografii i plakatowi,
- łączenie ze sobą jaskrawych lub mdłych kolorów,
- wykorzystywanie w aranżacjach przedmiotów codziennego użytku.
Rozpoznawalnymi elementami pop-artu są wizerunki Marilyn Monroe Andy’ego Warhola, obrazki puszek Coca-Coli wyrażające kulturę masową, tapety z gazet i banknotów dolarów, prace malarskie wykorzystujące kreskówki, motywy z retro-komiksów.
Wystrój wnętrz, w tym także łazienek, może być utrzymany w pop-artowskim stylu poprzez łączenie odważnych kolorów, wykorzystywanie wyrazistych form i projektowanie z dużym poczuciem humoru. Jakie kolory są typowe dla łazienki w stylu pop-art? Nie ma jednej dobrej odpowiedzi, ponieważ można zachować charakterystyczny design zarówno poprzez monochromatyzm, jak i poprzez zestawienie gorących barw: czerwieni, pomarańczu, fioletu, różu, żółci, zieleni i błękitu. Białe urządzenia sanitarne doskonale prezentują się na tle kolorowych ścian. Nasycone kontrasty barwne podkreślają stylistykę łazienki i mają energetyzujący charakter. O ostatecznym wyglądzie łazienki zdecydują dodatki, które muszą mieć koniecznie użytkowy charakter, np. kolorowa mydelniczka, śmieszny pojemnik na szczoteczki do mycia zębów, okrągłe lustro, pojemnik na pranie na kółkach, wieszaki na ręczniki itp. Na ścianie efektywnie będą wyglądać wielkoformatowe grafiki, np. w stylu mistrza gatunku Andy’ego Warhola.
Fantazyjna forma
Pop-art bazuje na bieli, którą można łączyć z intensywnymi kolorami i geometrycznymi wzorami. Lubuje się w liniach prostych i krzywych oraz ustawieniach odzwierciedlających figury: kwadrat, trójkąt, okrąg, elipsę. Dobrym pomysłem do wykorzystania w aranżacji pop-artowskiej łazienki jest motyw pasów albo jednobarwnych kropek. W geometrycznej łazience w stylu pop-art warto postawić na meblarski minimalizm. Wybierajmy zatem proste szafki łazienkowe z frontami o wysokim połysku albo modele o zaokrąglonych krawędziach. Linia mebli musi być czysta, bez żadnych żłobień i rzeźbiarskich dekoracji. Do pop-artowskiej łazienki doskonale pasować będą kolorowe krzesła i stolik z tworzyw sztucznych. Można śmiało łączyć różne desenie i materiały. Pop-art jednak rezygnuje z naturalnych elementów. Jeśli marzy ci się łazienka w drewnie i z wiklinowymi koszykami, wybierz raczej styl retro. W pop-artowskiej łazience pożądanymi materiałami są za to ceramika, plastik, pleksi, cerata i linoleum. Pop-art w łazience, wyważony i rozsądnie zaaranżowany, może wyglądać naprawdę intrygująco.