W domach jednorodzinnych, w których łazienki mają więcej niż 10 m² powierzchni, coraz częściej dla urozmaicenia przestrzeni i wzmocnienia oryginalności aranżacyjnej wnętrza tworzy się wyspy. Co to jest wyspa w łazience? Najprościej rzecz ujmując, jest to nic innego jak umieszczenie i efektowne wyeksponowanie niektórych urządzeń sanitarnych w centrum łazienkowego pomieszczenia. Odchodzi się zatem od prostego lokowania ceramiki sanitarnej wzdłuż ścian łazienki i przenosi się je do środka pomieszczenia. Przedstawiamy niektóre pomysły na urządzenie nowoczesnej łazienki z wyspą.
Urządzenia spod ściany wędrują do centrum
Łazienka z wyspą staje się wyjątkowa dzięki nietypowemu ulokowaniu urządzeń sanitarnych – zamiast pod ścianami umieszcza się je na środku pomieszczenia. Aranżacja łazienki z wyspą jest jednak możliwa w dużych wnętrzach – o metrażu minimum 10 m². Dzięki przeniesieniu urządzeń do centrum pomieszczenia łazienka nie tylko zyskuje na oryginalności, ale również – paradoksalnie – staje się bardziej przestronna. Jak urządzić łazienkę z wyspą? Sposobów na zaaranżowanie łazienkowej wyspy jest wiele. Są one jednak uzależnione od architektonicznych i technicznych ograniczeń (wielkość pomieszczenia, rozmieszczenie ciągów wodno-kanalizacyjnych, prowadzenie instalacji elektrycznej itp.) oraz od naszej wyobraźni. Na wyspie można umieścić np. dwie umywalki z efektowną szafką podumywalkową albo komodę z dużym lustrem niezbędnym do wykonywania makijażu. Bardzo oryginalnym pomysłem jest umieszczenie na środku łazienki ścianki działowej i umieszczenie po jej dwóch stronach wanny oraz umywalki/umywalek.
Wykończenie łazienkowej wyspy
Istotnym elementem budowania łazienkowej wyspy jest dbałość o jej stylistyczną spójność z pozostałą częścią łazienki. Jeśli centrum pomieszczenia stanowią dwie umywalki, można je np. połączyć w jedną bryłę z obudową wanny. Wąskie ścianki działowe biegnące od sufitu do podłogi czy umywalkowego blatu mogą efektownie podzielić łazienkę na dwie strefy. Poza tym stanowią idealną podstawę pod lustra. W nowoczesnych łazienkach geometria wyspy ma być prosta i niewyszukana, dlatego dobrze, jeśli np. umywalkowy blat przylega do wanny. Siłą rzeczy zrównanie poziomu blatu umywalkowego z wysokością wanny wymusza zastosowanie umywalek nablatowych, których krawędzie po zamontowaniu na blacie znajdują się na wysokości zapewniającej wygodę użytkowania, a więc około 80 cm od podłogi. Ważnym elementem spajającym aranżacyjnie wyspę z pozostałą częścią pomieszczenia jest użycie jednolitych materiałów wykończeniowych. Jeśli zatem obudowujemy wannę egzotycznym drewnem, warto wykorzystać je również do zbudowania szafki pod umywalki i szafek ustawionych pod ścianami łazienki. Ścianki działowe można zbudować z cegieł lub z lakierowanych płyt MDF, blat umywalkowy można wykonać z corianu. Zestawiając ze sobą różne materiały w aranżacji wyspy i łazienki, należy zadbać, by efekt końcowy był harmonijny.