Aby zwiększyć komfort użytkowania łazienki możemy zdecydować się na ogrzewanie podłogowe. Znacznie przyjemniej jest wyjść z kąpieli i stanąć na ciepłej podłodze, a nie lodowatych płytkach. Zanim podejmiemy decyzję, warto dowiedzieć się, jakie mamy możliwe opcje ogrzewania tego typu.
Wodne ogrzewanie podłogowe
Jedną z możliwości jest wodne ogrzewanie podłogowe. W takiej sytuacji w podłodze układamy rurę, która utworzy nam pętlę ogrzewania. Koniec jej zostaje podłączony do rury zasilającej grzejnik, natomiast drugi do części powrotnej z grzejnika. Zanim zdecydujemy się na tego typu ogrzewanie, to koniecznie musimy wcześniej sprawdzić, czy jest możliwość podniesienia poziomu podłogi o kilka centymetrów. Tego typu sposób podgrzewania podłogi z pewnością zapewnia nam komfort, jednak jest pewien minus takiego rozwiązania. Otóż ogrzewanie będzie działało tylko wtedy, gdy włączone jest centralne ogrzewanie. Dlatego też w cieplejszym okresie w łazience nie będziemy mieć dodatkowego udogodnienia. Wtedy, jeśli również w cieplejszych miesiącach pragniemy móc stanąć po wyjściu z prysznica na ciepłej podłodze, to mamy innego typu możliwość. Propozycją jest tutaj ogrzewanie elektryczne.
Ogrzewanie elektryczne
Takie rozwiązanie jest niezależne od ogrzewania centralnego, co oznacza, że nawet jeśli tamto zostanie w sezonie letnim wyłączone, to wciąż podłoga łazienki może pozostać ciepła. To jednak nie wszystkie atuty ogrzewania elektrycznego. Taka instalacja jest znacznie łatwiejsza do zrealizowania i nie wymaga tak dużych kosztów. Dlatego z też możemy ją z łatwością wykonać. W dodatku takie systemy elektryczne działają zaraz po ich uruchomieniu i szybko nagrzewają się do określonej temperatury. Sterujemy je za pomocą specjalnego termoregulatora. Niestety w przypadku takiego ogrzewania elektrycznego później musimy się liczyć z większymi kosztami niż w przypadku ogrzewania podłogowego wodnego. Pamiętajmy również o zachowaniu bezpieczeństwa. W łazienkach należy ostrożnie obchodzić z elektrycznością, albowiem podwyższona jest tam wilgotność. Dlatego też instalowane urządzenia elektryczne koniecznie muszą spełniać zaostrzone wymagania dotyczące zabezpieczenia. Jednak przy zachowaniu określonych zasad możemy stworzyć bezpieczną, a zarazem bardzo funkcjonalną instalację.