Jeszcze do niedawna większość z nas wykładała ściany i podłogi płytkami o standardowych wymiarach. Rzadko komu przychodziło do głowy, że bardzo dekoracyjne są również te mniejsze, z których można układać bajeczne mozaiki.
Mozaika w łazience
Mozaiki od dawna są bardzo popularne na Zachodzie. U nas cieszą się zainteresowaniem klientów stosunkowo niedługo. Małe kostki, zwane iryskami, dają możliwości układania oryginalnych i wielokolorowych wzorów oraz pokrywania nimi nie tylko płaskich powierzchni. Iryskami można wyłożyć nawet zaokrągloną obudowę wanny. Możliwość kreowania niepowtarzalnego wnętrza ma bardzo duże znaczenie, zwłaszcza w krajach takich jak Polska, gdzie przez lata obowiązywała zasada jednorodności. Teraz każdy może mieć w domu coś niepowtarzalnego. Nasz indywidualizm może manifestować mozaika ułożona w łazience według własnej koncepcji, np. odtwarzająca ulubioną fotografię. Jeśli jednak nie mamy pomysłu na to, jak powinna wyglądać ściana czy podłoga, możemy skorzystać z gotowych wzorów, które oferują firmy. Wbrew pozorom nie jest to trudne przedsięwzięcie – wystarczy zlecić je firmie specjalizującej się w układaniu mozaik. Wybrany ornament czy obraz jest przetwarzany komputerowo, w wyniku czego powstaje plan z ponumerowanymi częściami. Według tego planu fragmenty mozaiki zostaną ułożone na siatce i przyklejone do zagruntowanego podłoża.
Co przykleić do ściany?
Oprócz wzoru, jaki chcemy mieć na ścianie czy podłodze, musimy też wybrać rodzaj płytek – a jest ich sporo. Płytki wykonuje się z kamienia naturalnego (np. z marmuru), szkła lub ceramiki. Wśród nich mamy płytki szkliwione, błyszczące i matowe, gładkie lub o powierzchni reliefowej. Dużą popularnością cieszy się gres – materiał powstały z przetworzenia minerałów. Jest nienasiąkliwy, odporny na ścieranie (co ma duże znaczenie w przypadku mozaiki układanej na podłodze), twardy oraz bardzo wytrzymały na zginanie i uderzenia. Ciekawe efekty wizualne uzyskuje się, wybierając płytki szklane. Można je ciąć, uzyskując dowolne nieregularne formy. Kostki szklane wykonuje się z mieszanek krzemionki, skalenia, węglanu sodu i materiałów koloryzujących. Masę ogrzewa się do wysokiej temperatury, odlewa, chłodzi i tnie na kawałki. Kostki szklane są odporne na ścieranie, działanie temperatur i chemikaliów, nie tracą kolorów. Nie wymagają także specjalnego sposobu pielęgnacji.
Rozpiętość kolorystyczna mozaik jest tak duża, że właściwie nie ma projektu, którego nie dałoby się odtworzyć – artysta w swojej pracowni może dysponować 25 tysiącami odcieni. Producenci nie oferują aż takiej palety barw, ale i tak mamy bardzo duży wybór. Nie będzie też miał problemu klient, który zechce umieścić na ścianie złote ornamenty, ponieważ jedna z firm, czerpiąc z bizantyjskich wzorów, oferuje w swojej kolekcji złote płytki. Złota płytka ma trójdzielną budowę – między dwiema warstwami specjalnego szkła znajduje się cieniutki płatek wykonany z 24-karatowego złota. Jest też specjalna propozycja dla tych, którzy lubią efekty świetlne. Dostępne są płytki opalizujące, do złudzenia przypominające te, które w Bizancjum wyrabiano z masy perłowej. Na rynku dostępne są również płytki transparentne lub półprzezroczyste wykonane ze szkła o różnym zabarwieniu. W ramach odnowienia łazienki warto spróbować ułożyć małe puzzle.