Elementem aranżacyjnym łazienki są między innymi rośliny, które się w niej znajdują. Planując uprawę kwiatów w łazience, warto o tym pomyśleć już na etapie projektowania łazienki i jej wykańczania. Dobór roślin zależy od tego, czy łazienka jest widna, z dostępem do światła, czy jest to mała łazienka blokowa bez okien. Jakie rośliny najlepiej nadają się do wilgotnych i ciepłych salonów łazienkowych?
Kwiaty do łazienki
Rośliny w łazience to nie tylko element aranżacyjny, ale też dekoracyjny. Kwiaty dodają uroku, ale też sprawiają, że łazienka wygląda mniej sterylnie. W dużych, widnych łazienkach najlepiej sprawdzają się rośliny światłolubne, np.: maranty, krotony, bluszcze, bromelie, papirusy, draceny i fikusy. Jasna i wilgotna łazienka to doskonałe miejsce do uprawy storczyków. Takie warunki umożliwiają kwiatom długie i obfite kwitnienie. Rośliny doniczkowe zazwyczaj lubią dużo wilgoci i wysoką temperaturę, dlatego łazienka jest dobrym miejscem do uprawy tego typu roślin. Warto jednak pamiętać, że rośliny, które lubią dużą wilgotność, zazwyczaj nie lubią wystawiania na bezpośrednie działanie słońca. Warto wtedy zadbać o światło rozproszone.
Ustawiając kwiaty w łazienkach, zwłaszcza małych, trzeba pamiętać, by rośliny nam nie przeszkadzały, np. w dojściu do wanny czy umywalki, by nie stały w sąsiedztwie środków chemicznych i nie były narażone na kontakt z wodą. Rośliny, które nie nadają się do uprawy w wilgotnych łazienkach, to kaktusy i różnego rodzaju sukulenty. Zbyt duża wilgotność powoduje ich gnicie i obumieranie.
Jakie rośliny do ciemnej łazienki?
Co zrobić, gdy mieszkamy w bloku i nasza łazienka nie ma okna? Czy w takiej sytuacji musimy zrezygnować z uprawy roślin i zadowolić się sztucznymi kwiatami? Niekoniecznie. Chociaż każda roślina do życia potrzebuje słońca, by móc sobie wytworzyć pokarm w procesie fotosyntezy, to jednak nawet w pomieszczeniach bez okien daje się uprawiać rośliny doniczkowe. W jaki sposób? Po pierwsze, można zainstalować sztuczne oświetlenie, które dostaniemy w sklepach ogrodniczych albo z wyposażeniem wnętrz. Inny manewr to zakup dwóch takich samych roślin, które tolerują długotrwały brak światła. Uprawiamy te rośliny na zmianę, tzn. jedna roślina stoi w pomieszczeniu jasnym, z dostępem do światła, a druga w ciemnej łazience bez okna. Po tygodniu rośliny zamieniamy, dzięki czemu obie będą miały minimalną ilość oświetlenia. Do takiego zabiegu nadają się następujące rośliny: skrzydłokwiat, zamiokulkas, sansewieria, zielistka. W ciemnych łazienkach doskonale sprawdzają się też specjalne akwaria z roślinnością akwariową. Inne interesujące rośliny do łazienki to m.in.: scindapsusy, filodendrony, syntonia, cissusy, adenium, anturium, begonie, dieffenbachia, fitonia, sitowie, pnącza i paprocie, które ciekawie prezentują się na tle okna czy lustra.