Łazienka to pomieszczenie o dużej wilgotności i wysokiej temperaturze powietrza. Te warunki są idealne do uprawy niektórych roślin doniczkowych. Rośliny w łazience nadają wnętrzu uroku, wprowadzają pewną naturalność i sprawiają, że pomieszczenie nie wygląda tak sterylnie. Jeśli planujemy uprawę kwiatów w łazience, warto uwzględnić ich obecność już na etapie projektowania i wykańczania łazienkowego wnętrza. Rośliny nie powinny przeszkadzać, lecz stanowić dopełnienie aranżacji.
Jakie rośliny nadają się do uprawy w łazience?
Rośliny w łazience od niedawna zaczęły być trendem, ale zyskują na znaczeniu ze względu na nadawanie pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. Należy jednak pamiętać, że rośliny zielone nie powinny stać w sąsiedztwie środków chemicznych i miejsc ich rozpylania; nie mogą także być narażone na stały kontakt z wodą, ponieważ zbutwieją i zgniją. Na wodę wrażliwe są zwłaszcza fiołki afrykańskie. Jedyne kwiaty, które nie nadają się do uprawy w łazience i wilgotnych pomieszczeniach, to kaktusy i sukulenty. Rośliny w łazience powinny mieć dostęp do naturalnego światła i najlepiej rosną w widnych wnętrzach mających okna. Trzeba jednak pamiętać, że zazwyczaj rośliny lubiące dużą wilgotność nie lubią dużego nasłonecznienia (paprocie, sitowie, reo, fitonia, monstera, filodendrony, begonie), dlatego w łazience powinno panować raczej światło rozproszone. Do jasnych łazienek należy wstawiać rośliny światłolubne, takie jak: bluszcze, krotony, papirusy, draceny, fikusy, maranty, storczyki, anturium, adenium, difenbachia.
A co jeśli w łazience nie ma okna? Czy w ciemnej łazience można również uprawiać kwiaty? Prawdą jest, że rośliny bez fotosyntezy nie będą rosły i prędzej czy później obumrą. W ciemnej łazience można jednak również pozwolić sobie na rośliny. Trzeba tylko zadbać o sztuczne oświetlenie – świetlówki, lampy kompaktowe, lampy metalohalogenkowe, specjalne lampy ogrodowe – których promienie powinny padać z góry z odległości 30-50 cm. Można również kupić dwie identyczne rośliny o dużej tolerancji na długotrwały brak światła i uprawiać je na zmianę. Gdy jedna jest w pomieszczeniu jasnym, druga – w łazience. Po tygodniu zamieniamy rośliny, by obie miały zapewnioną minimalną ilość światła. Rośliny, które dobrze znoszą braki naturalnego oświetlenia, to: sansewieria, skrzydłokwiat, zamiokulkas, zielistka.
Jak dbać o rośliny w łazience?
Rośliny uprawiane w łazienkach nie potrzebują specjalnej opieki. Nie trzeba ich spryskiwać, a ponadto można rzadziej podlewać, ponieważ w wilgotnym pomieszczeniu woda wolniej paruje.
Warto jednak szybko usuwać zeschnięte i obumarłe kwiaty czy liście, gdyż w łazience łatwo o rozwój grzybów i gnicie. Rośliny warto eksponować, np. na półkach, szerokich obrzeżach wanny, parapetach, specjalnych kwietnikach. Ładnie wyglądają w dobranych kolorystycznie i stylowo doniczkach czy osłonkach. Do łazienki dobrze jest wybrać rośliny o podobnych wymaganiach pielęgnacyjnych. Trzeba pamiętać o regularnym obracaniu ich w stronę światła, by rosły równomiernie. Zimą można nieco zmniejszyć podlewanie. Jeśli któraś z roślin zostanie zachlapana mydłem czy innym środkiem czyszczącym, trzeba przetrzeć ją wilgotną ściereczką. Roślin zielonych nie należy ustawiać w bezpośrednim sąsiedztwie z kabiną prysznicową. Powinny być umiejscowione tak, by nie były potrącane, nie przeszkadzały i nie były stłoczone. Po długich kąpielach łazienkę trzeba koniecznie wywietrzyć, by opary wody nie zniszczyły kwiatów.