aranzujemylazienke.pl
 › Styl łazienki › Ściana bez tajemnic

Ściana bez tajemnic

designer 27 marca 2013    

Wielką zaletą szkła jest przejrzystość. Cecha ta wprowadza jednak zamieszanie przy określaniu jego właściwości – nie wiadomo, czy bardziej dzieli czy łączy z otoczeniem. Szkło od dawna fascynuje ludzi i jest ważnym elementem dekoracyjnym, czego świadectwem są np. wspaniałe gotyckie witraże. Dziś układanka ze szklanych elementów – dalekie echo witraży – może powstać w każdym mieszkaniu.

Matowa chmurka w łazience

Kabina prysznicowa zbudowana ze szklanych pustaków

Kabina prysznicowa zbudowana ze szklanych pustaków

Konstrukcja ze szklanych pustaków jest ciekawym elementem architektonicznym. Ze szklanych kształtek najczęściej powstają przepierzenia i ścianki, które nie zaciemniają pomieszczenia. Dzięki nim można wydzielić jadalnię w salonie czy domowy ogród, a także odizolować łazienkę od pokoju. Szklane pustaki mogą również wypełniać otwory okienne, stanowić wykończenie klatki schodowej czy bufetu. Sprawdzają się także jako obudowa wanny czy kabiny prysznicowej.

Zależnie od zastosowania decydujemy się na konkretny rozmiar, kształt oraz kolor pustaków szklanych. Najszersze zastosowanie mają bezbarwne, ale w łazience mogą też powstać ciekawe aranżacje z pustaków w jasnych kolorach pastelowych lub w bardzo ciemnych. Jeśli bloczki o gładkiej powierzchni kojarzą się nam ze zdewastowanymi halami produkcyjnymi, możemy wybrać fakturowane, a zamiast przezroczystych – matowe. Te ostatnie świetnie nadają się do zbudowania kabiny prysznicowej czy oddzielenia łazienki od reszty mieszkania. Ściana z matowych bloczków daje łagodne światło, a jednocześnie zapewnia intymność. Jeśli zależy nam na ciekawych efektach świetlnych, najlepiej użyć pustaków fakturowanych. W sklepach znajdziemy np. pustaki typu fala, prążki, chmurka, kratka czy krople deszczu.

Szklane okienko z pustaków w ścianie łazienki

Szklane okienko z pustaków w ścianie łazienki

Szklana ścianka nie musi przypominać zeszytu w kratkę. Do jej wybudowania można używać oprócz pustaków o wymiarach 190x190x80 czy 240x240x80 (ostatnia liczba oznacza grubość) również bloczków prostokątnych. Jeśli chcielibyśmy mieć świetlik w kształcie otworu strzelniczego, możemy użyć pustaków trójkątnych.

Dekoracyjna konstrukcja

Pustaki szklane są doskonałym materiałem budowlanym. Ich wytrzymałość mechaniczna decyduje o dużej odporności szklanych konstrukcji na wstrząsy, napór i uderzenia. Dzięki temu, że pustaki są wypełnione rozrzedzonym powietrzem, charakteryzuje je dobra izolacja cieplna i dźwiękowa. Obok pustaków szklanych, produkowanych z wysokiej jakości szkła sodowo-wapniowego, na rynku dostępne są również luksfery. Chociaż ich zastosowanie jest podobne, nie należy ich mylić, ponieważ różnią się konstrukcją. Luksfer składa się z jednej grubszej szklanej ścianki, natomiast pustak z dwóch ścianek, między którymi znajduje się rozrzedzone powietrze. Dźwiękochłonność pustaków wynosząca 40 decybeli wystarcza, by budować z nich całkowite przegrody wewnętrzne. Specjalne kształtki szklane służą też do budowy stropów, schodów i podjazdów, istnieją również pustaki kuloodporne i ognioodporne.

Aranżacja łazienki z wykorzystaniem szklanych pustaków

Aranżacja łazienki z wykorzystaniem szklanych pustaków

Przy budowaniu przegród wewnętrznych i świetlików ważne jest określenie, na ile pomieszczenie ma być doświetlone. Ponieważ pustaki charakteryzuje różna przepuszczalność światła, możemy wybrać takie, które nie zaciemnią wnętrza i odwrotnie. Przez kształtki bezbarwne i gładkie przenika aż 75% promieni świetlnych, natomiast kolorowe i fakturowane przepuszczają ich 50-70%. Patrząc na duże szklane powierzchnie i ściany łukowe wykonane z pustaków szklanych zastanawiamy się, jaka siła utrzymuje te pozornie kruche konstrukcje. Ściankę z pustaków buduje się na specjalnym rusztowaniu. Niezbędna jest rama z profili aluminiowych lub stalowych oraz zbrojenie z prętów stalowych lub gotowe elementy montażowe – najczęściej z PCV, aluminium lub drewna. Gotowe systemy są proste w montażu, zastępują fugi i dają możliwość postawienia ścianki na próbę, do chwili wypełnienia konstrukcji zaprawą.

Godne uwagi – choć przy ich użyciu możemy budować tylko ścianki proste – są profile z drewna egzotycznego. Dzięki nim uzyskamy ciekawy efekt, jaki daje łączenie chłodnego przezroczystego szkła z ciepłym drewnem. Dodatkowy efekt dekoracyjny zyskamy, wykonując np. drewniane półki i blaty wykańczające przepierzenie lub bar ze szklanych kształtek. Najpopularniejsze są profile z uszlachetnionego PCV. Pozwalają budować ściany łukowe i doskonale zastępują fugi, dzięki czemu szklaną ściankę łatwo utrzymać w czystości.

  • Tweet
  • Share 0
  • +1
Styl łazienki

 Previous Post

Puzzle w łazience, czyli o mozaikach słów kilka

― 25 marca 2013

Next Post 

Łazienka w stylu eklektycznym

― 29 marca 2013

Related Articles

Kobieca łazienka

bloger ― 17 stycznia 2021 | No Comment

Kobieca łazienka w nowoczesnym stylu

Stworzenie idealnej łazienki wymaga nie tylko skupienia się na jej funkcjonalności, ale równocześnie dopasowania przestrzeni do indywidualnych potrzeb oraz zadbania

bloger ― 7 stycznia 2021 | No Comment

Idealna łazienka dla seniora

bloger ― 27 grudnia 2020 | No Comment

Beże i brązy – idealne kolory do łazienki

Leave a Reply Cancel reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Polub nas na Facebooku

Kategorie

  • Funkcjonalność łazienki
  • Kolorystyka łazienki
  • Styl łazienki

Funkcjonalność łazienki

Idealna łazienka dla seniora

― 7 stycznia 2021 | No Comment

Szuflady – jakie wybrać do łazienki?

― 12 grudnia 2020 | No Comment

Jak zrobić remont bez skuwania?

― 5 grudnia 2020 | No Comment

Ekologiczne panele prysznicowe

― 25 listopada 2020 | No Comment

Wybór właściwego ogrzewania do łazienki

― 13 listopada 2020 | No Comment

Koloprystyka łazienki

Beżowa aranżacja łazienki
Beże i brązy – idealne kolory do łazienki

― 27 grudnia 2020 | No Comment

Zielona łazienka
Zieleń w łazience

― 5 listopada 2020 | No Comment

Szarości w łazience

― 18 października 2020 | No Comment

Copyright © Aranżujemy łazienkę