Minimalizm i przyjemna powściągliwość zyskuje coraz większe uznanie wśród projektantów i osób, które urządzają własne mieszkania. Minimalizm we wnętrzu prezentuje się estetycznie, „intelektualnie” oraz spokojnie, co sprawdza się w relaksujących łazienkach typu spa. Minimalistyczny styl zakorzenił się głęboko w architekturze i designie. Decydując się na minimalistyczną łazienkę, pamiętajmy, by wybierać tylko to, co naprawdę istotne.
Prostota i elementarność
O czym trzeba pamiętać, aranżując minimalistyczną łazienkę?
- Prosty projekt – minimalistyczne podejście do projektowania łazienek jest często wyrażane poprzez gładkie powierzchnie, przerywane linie oraz celowy brak ornamentów i bałaganu. Oprawa jest elegancka i wysublimowana. Nieliczne dodatki we wnętrzu ograniczają się do bawełnianych ręczników i miękkiego źródła światła.
- Odcisk natury – minimalistyczny styl czerpie inspirację z natury, celebruje piękno naturalnych materiałów, np. delikatnie płynącej wody, twardego drewna i chłodnej tekstury kamienia. Kolory są spokojne i neutralne: biel, beże i szarości, przypominające chmury i piasek, oraz jasny niebieski imitujący źródlaną wodę.
- Istotne elementy – siła minimalizmu leży w niewielkiej ilości obiektów we wnętrzu. Ważne są jednak konstrukcja i materiały, z jakich wykonano poszczególne elementy wystroju minimalistycznej łazienki. Baterie, umywalki, wanny i prysznice powinny mieć prostą linię i klasyczną formę. Najprostsze wzory najczęściej są najbardziej eleganckie.
-
Dbałość o szczegół – minimalizm to proste formy architektoniczne, geometryczne kształty, gładkie linie, atrakcyjne wizualnie wanny i prysznice, przyjemne dla oka subtelne dodatki. Minimalistyczna łazienka to również proste rozwiązania dla urządzeń sanitarnych.
- Skromne meble – zamykane szafy pomogą ukryć niezbędne akcesoria, ale można jeszcze bardziej uatrakcyjnić wygląd swojego łazienkowego spa poprzez wykorzystanie szuflad. Trzeba dobrać styl mebli i wykończenia do charakteru całego pomieszczenia.
- Etniczne akcenty – proste nie musi oznacza bez charakteru. Do eleganckiej prostoty możemy wszczepić inne trendy i rozwiązania, np. zdecydować się na skandynawską saunę albo „ocieplić” łazienkę poprzez dodatki typu świece, dywany, lustra (oczywiście w stylu minimalistycznym).
Pierwszym krokiem do minimalistycznej łazienki może być po prostu rezygnacja ze zbędnych elementów i urządzeń, które zagracają pomieszczenie. W minimalistycznej łazience nie tylko poczujemy się elegancko, ale również sprawimy, że nasze ciało będzie mogło się zrelaksować, wyciszyć, uspokoić i odpocząć.