Styl pro daje się zdecydowanie łatwo zdefiniować. To po prostu ascetyczna wersja postmodernizmu, czyli przede wszystkim prostota i czystość formy. Przeważają w nim jasne wnętrza z płytkami (matowymi lub w półpołysku) w neutralnych kolorach, np. szarym, piaskowym, seledynowym. Czym charakteryzuje się styl pro w łazienkowym glazurnictwie?
Płytki łazienkowe w stylu pro
Na płytkach w stylu pro nie ma konkretnego wzoru. Zdobi je natomiast nieregularnie rozłożony kolor. Jeśli pojawiają się już jakieś ozdobniki, to proste geometryczne, np. kwadraciki, albo elementy z aluminium czy szkła. Często dekory są w tym samym kolorze i rozmiarze co reszta płytek, a wyróżnia je jedynie faktura: geometrycznie rozłożone wypustki, fale, jak i modne, oryginalne gresy. Oprócz efektownego deseniu, na płytkach pro wykorzystuje się też kontrast, jaki daje zestawienie półmatowej powierzchni samej płytki ze szklistą szlifowanego gresu.
Dekoracje takie stosuje się jednak bardzo oszczędnie, np. ozdobny pasek tylko na jednej ścianie, trójkątna wstawka z gresu w rogu łazienki. Ozdobnikiem i środkiem do uniknięcia monotonii jest kładziona na fragmentach ścian czy obudowie wanny mozaika. Między pojedyncze płytki mozaiki można wprowadzić szeroką, jasną fugę, która wygląda jak raster.
Typowe rozwiązania glazurnicze stylu pro
Typowe dla stylu pro połączenie to gładka, średniej wielkości glazura i niejednorodna w kolorze mozaika. Tej ostatniej wyznacza się często również nietypową rolę – ramek wokół dużych płytek.
Ceramiczna mozaika ładnie prezentuje się na ścianach i występach murku o nieregularnych kształtach. Projektanci wnętrz zalecają również do łazienek o małych metrażach wprowadzanie mozaiki na dużej powierzchni użytkowej. Mozaiką w stonowanej jednolitej barwie wykłada się całą łazienkę, a jedyną ozdobą może być np. wąziutki pasek mozaiki w odmiennym, kontrastowym kolorze. Należy jednak pamiętać, że styl pro nie lubi udziwnień i bardzo wyszukanych aranżacji glazurniczych. Liczy się przede wszystkim prostota i czystość formy. Jeśli decydujemy się już na płytki z dekorem, to wyłącznie subtelnym. Wprowadzamy je tylko w uzasadnionych miejscach łazienki, na niewielkiej powierzchni ściany.