Mimo iż na rynku dostępne są umywalki z wyszukanych materiałów (np. kamienia, szkła, a nawet drewna) i o oryginalnych kształtach, wciąż wielu z nas pozostaje wiernym tradycyjnej bieli i ceramice. Niegasnącą popularnością cieszą się standardowe białe umywalki. Nic dziwnego – nie tylko są „uniwersalne”, ale biel również nieprzerwanie kojarzy się z higieną i czystością, które powinny być znakiem rozpoznawczym każdej łazienki.
Tradycyjna umywalka na topie
Sprzedawcy armatury łazienkowej od wielu lat powtarzają, że mimo mody na nietuzinkowe modele umywalek, wciąż najczęściej nabywane są te ceramiczne, białe, o tradycyjnych kształtach. Dlaczego się nie nudzą? Nie tylko przyciągają klientów ze względu na cenę, ale też ze względu na swój klasyczny smak i łatwość w utrzymaniu czystości. Obła, biała umywalka przywodzi na myśl klasyczne piękno, ale umożliwia też łatwe utrzymanie czystości.
W małych łazienkach sprawdzają się też niewielkie, podwieszane umywalki narożne. Zwykle mają jeden bok wydłużony, by zwiększyć powierzchnię użytkową, na której możemy ustawić szczoteczki do zębów, kubeczki, pojemnik na mydło czy kosmetyki. Jakie rodzaje umywalek wybieramy najczęściej?
1. Umywalki montowane na blacie – umywalki wpuszczane w blat lub stawiane na specjalnym blacie, który jest przymocowywany do ściany. Blat daje więcej powierzchni użytkowej, a umywalka zazwyczaj nie zajmuje dużo miejsca. Rozwiązanie nadaje się do małych łazienek. Umywalka może mieć chromowany syfon i rury odprowadzające wodę, dzięki czemu prezentuje się bardziej elegancko i nowocześnie.
2. Umywalki montowane na ścianie – umywalki montowane za pomocą specjalnych śrub. Gdy umywalka jest sporych gabarytów i dużo waży, stosuje się postument lub półpostument, który przytrzymuje ciężar umywalki, a także ukrywa rury kanalizacyjne i syfon. Dobre rozwiązanie do niewielkich łazienek.
3. Umywalki montowane na szafce – modele umywalek ustawia się na specjalnej szafce umywalkowej, którą zazwyczaj kupuje się wraz z umywalką. Szafka zasłania rury doprowadzające i odprowadzające wodę oraz syfon. Dodatkowo w szafce można schować środki czystości i inne akcesoria łazienkowe.
Mimo ogromnego wyboru modeli umywalek, te białe, tradycyjne wcale nie odchodzą do lamusa. Wciąż królują w niejednej łazience.