Okrągła niecka, płaski podłużny talerz czy oryginalne w kształcie i kolorze cacko? Jaka powinna być umywalka do łazienki? Obecnie na rynku jest tak duży wybór umywalek łazienkowych, że trudno się zdecydować na konkretny model. Najpopularniejsze są wciąż umywalki ceramiczne, ale niektórzy coraz chętniej sięgają po umywalki szklane albo drewniane. Należy pamiętać, że umywalka zaraz po wannie jest głównym miejscem dbania o urodę. Wraz z lustrem i oświetleniem umywalka w dużym stopniu nakreśla charakter łazienkowego wnętrza. Poniżej podajemy główne rodzaje umywalek łazienkowych i ich charakterystyczne cechy.
Rodzaje umywalek ze względu na sposób mocowania
Większość umywalek łazienkowych tradycyjnie przytwierdza się do ściany lub ścianki montażowej. Tradycyjne umywalki wiszą zatem przy ścianie, mogą być osłonięte postumentem albo półpostumentem. Mogą być również nieosłonięte, ale wyposażone w ozdobny syfon. Miejsca pod spodem tego typu umywalek nie da się zagospodarować. Innym rodzajem są umywalki meblowe. Są to umywalki zwykle sprzedawane w komplecie z szafką dopasowaną kształtem, stylem i rozmiarem do wgłębienia umywalki. Miejsce pod spodem umywalki jest przeznaczone na szuflady i schowki do przechowywania najróżniejszych rzeczy.
Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się umywalki blatowe przeznaczone do zabudowy. Dużym atutem umywalek blatowych jest łatwość utrzymania ich w czystości. Wśród nich wyróżniamy:
- umywalki nablatowe – umywalki stawiane na blacie, pod spodem zostaje miejsce na środki czystości, kosmetyki itp.;
- umywalki wpuszczane w blat – część umywalki wystaje, a reszta znajduje się pod spodem zabudowy;
- umywalki podblatowe – umywalki mocowane od spodu w wyciętym w zabudowie otworze, do zagospodarowania pozostaje miejsce wokół umywalki;
- umywalki półblatowe – część umywalki znajduje się w blacie, a reszta wystaje przed zabudowę.
Jako zabudowę umywalek blatowych stosuje się najczęściej płyty meblowe odpowiednio zabezpieczone przed niszczącym działaniem wody, np. lakierowane płyty MDF oraz wodoodporną płytę gipsowo-kartonową obłożoną glazurą czy fantazyjną mozaiką. Za blat umywalkowy może również służyć egzotyczne drewno, klejone i odpowiednio zaimpregnowane, stal nierdzewna, marmur czy specjalistyczne hartowane szkło. Niektóre umywalki łazienkowe mają zintegrowane blaty porcelanowe, szklane albo ze sztucznego kamienia.
We wszystkich rodzajach umywalek, niezależnie od sposobu montażu, można znaleźć umywalki narożne symetryczne lub asymetryczne różnej wielkości. Umywalki narożne bardzo dobrze sprawdzają się w małych łazienkach, gdzie liczy się każdy cm². Najczęściej spotykane wymiary umywalek to 40-70 cm szerokości i 40-55 cm długości (od ściany do przedniej krawędzi). Najmniejsze umywalki mają 30 cm szerokości. Spotkać można również umywalki bardzo szerokie albo podwójne o szerokości od 80 do nawet 140 cm. Umywalkę mocujemy na wysokości 85 cm nad podłogą. Im większa łazienka, tym większą umywalkę możemy wybrać. W łazience o metrażu 10 m² można zamontować umywalkę o szerokości do 120 cm, przy metrażu 6 m² – 60-70 cm szerokości, a do 4 m² – 40-50 cm szerokości. W dużych salonach kąpielowych warto zainstalować dużą umywalkę podwójną albo dwie mniejsze – jedna obok drugiej.
Rodzaje umywalek ze względu na materiał wykonania
Najpopularniejsze są białe umywalki ceramiczne. Bywają pokrywane specjalną powłoką ułatwiającą utrzymanie ich w czystości, są trwałe i estetyczne. W nowoczesnych łazienkach często można spotkać umywalki szklane, wykonane ze specjalnego szkła odpornego na stłuczenia i zarysowania. W ekskluzywnych salonach kąpielowych elegancko wyglądają umywalki marmurowe. Są one bardzo piękne, wymagają jednak specjalnego zabezpieczenia przed działaniem środków czystości i mogą odstraszać ceną. Substytutem marmurowych umywalek mogą być tańsze i lżejsze umywalki kompozytowe. Wyglądem przypominają praktycznie te wykonane z naturalnych kamieni. W łazienkach w stylu high-tech sprawdzić się mogą umywalki ze stali nierdzewnej, natomiast w łazienkach ekologicznych lub urządzonych w naturalnym stylu – umywalki drewniane. Efektownie prezentują się umywalki drewniane z ładnie wyeksponowanymi słojami. Ich wadą jest jednak wysoka cena, konieczność systematycznej konserwacji i ostrożnego mycia.